Nowoczesna Galeria w Szczecinie: Spotkanie sztuki polskiej i niemieckiej

Nowoczesna Galeria w Szczecinie: Spotkanie sztuki polskiej i niemieckiej

Za trzy lata, w ramach projektu „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu”, Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego w Szczecinie przekształci się w Galerię Nowoczesną, gdzie podziwiać będzie można dzieła takich artystów jak Gerson, Podsadecki czy Malczewski. Projekt jest efektem współpracy naszej instytucji kulturalnej z niemieckim Pommersches Landesmuseum, zlokalizowanym w Greifswaldzie.

Akcja ta pozwoli obu instytucjom na przeprowadzenie istotnych inwestycji i realizację wystaw związanych z regionalnym dziedzictwem kulturowym. W Greifswaldzie szczególną uwagę poświęci się twórczości romantycznego malarza – Caspara Davida Friedricha. 5 września minęło 250 lat od urodzenia tego wybitnego artysty. Friedrich, ucząc się pod okiem profesora Akademii Sztuk Pięknych Johann Gotfried Quistorpa, zapoczątkował swoją karierę artystyczną w 1790 roku. Studiował także w Danii i Dreźnie, a jego twórczość obejmuje pejzaże zimowej i jesiennej przyrody oraz dzieła o głębokim podłożu religijnym i symbolicznym.

W greifswaldzkim muzeum zostanie również utworzony specjalny gabinet, gdzie zgromadzone zostaną polskie i niemieckie zbiory sztuki. Nad projektem pracują dr Ruth Slenczka, dr Britte Frenssen i Kathrin Bandemer po stronie niemieckiej oraz dr Dariusz Kacprzak, dr Szymon Piotr Kubiak i Julita Miłosz-Augustowska ze strony polskiej.

Dr Szymon Piotr Kubiak wyjaśnia, że architektura budynku Muzeum Narodowego w Szczecinie jest punktem wyjścia do stworzenia nowej, dużej wystawy stałej. Prace obejmą reorganizację pierwszego piętra, gdzie odkryte zostaną dawne elementy architektoniczne, takie jak posadzki, filary czy ceramiką wyłożone parapety. Zespół projektowy planuje także odnowić i odsłonić malowidła na ścianach z 1930 roku, które są pozostałością po tzw. Gabinecie Pompejańskim, stworzonym za panowania ówczesnego dyrektora Waltera Riezlera.

Zgodnie z zapowiedzią zespołu projektowego, tematyka wystaw będzie nawiązywać do kwestii tożsamości mieszkańców Pomorza. Eksponaty będą pochodziły głównie z zbiorów muzeum, gromadzonych od 1945 roku. Planowane jest jednak również pozyskiwanie depozytów z kolekcji prywatnych.

Projekt „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska, a także jest wspierany przez Województwo Zachodniopomorskie, Ministerstwo Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Parlamentarnego Sekretarza Stanu ds. Pomorza Przedniego i Wschodniej Meklemburgii. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2024-2027, a jego wartość wynosi 2 mln 450 euro. Współpraca ta nawiązuje do idei Europy regionów i stanowi kontynuację długoletniej współpracy obu muzeów.