Wyróżniający się artystycznie Teatr Współczesny przeżywa kryzys finansowy

Wyróżniający się artystycznie Teatr Współczesny przeżywa kryzys finansowy

Aktualna sytuacja Teatru Współczesnego to kontrast pomiędzy doskonałymi osiągnięciami artystycznymi a złą kondycją finansową. Jak tłumaczy dyrektor placówki, Mirosław Gawęda, jednym z rozwiązań byłoby zawieszenie prób, jednak nie jest to opcja. Część płatności jest przekładana na później, inne natomiast są pomijane.

Nadchodzący tydzień ma kluczowe znaczenie dla szczecińskiego teatru. Dziś aktorzy wystąpią na 28. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Publiczność Teatru Dramatycznego w Warszawie będzie miała okazję obejrzeć spektakl „Czerwony Kapturek” w reżyserii Anny Smolar.

Teatr Współczesny prezentuje również swoje przedstawienie w Teatrze Narodowym w Bukareszcie pt. „Opowieści babć szeptane córkom przez matki”. Jak zauważa dyrektor Gawęda, nie jest to częste, aby polski teatr gościł w narodowym teatrze innego kraju poza festiwalami, a tylko na osobiste zaproszenie.

Trwają prace nad spektaklem „Frankenstein”, którego premiera jest zaplanowana na 9 listopada. Przygotowywany jest również duży projekt dla osób niedosłyszących, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomimo świetnej sytuacji artystycznej, teatr boryka się z problemami finansowymi, o których informował już w lutym tego roku. Wówczas otrzymał pewne wsparcie i zapewniono, że braki w budżecie zostaną pokryte.

Mimo zapewnionej kwoty 500 000 złotych, Teatr Współczesny potrzebuje jeszcze dodatkowych 823 000 złotych, aby zasypać budgetowe dziury. Marcin Biskupski, zastępca prezydenta miasta, deklaruje poszukiwanie brakujących środków.

Trwają rozmowy na temat przyszłorocznego budżetu i możliwości dofinansowania, które pozwoliłoby Teatrowi Współczesnemu złapać oddech – mówi dyrektor Wydziału Kultury Cezary Cichy.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Maciej Kopeć porusza kwestię nowej siedziby Teatru Współczesnego. Marcin Biskupski przyznaje, że samodzielna realizacja tego projektu przez miasto jest niemożliwa. Dlatego też otrzymał zaproszenie na Komisję Kultury Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Muzeum Narodowym, gdzie tymczasowo znajduje się siedziba Teatru Współczesnego. Budynek na Wałach Chrobrego jest własnością samorządu województwa zachodniopomorskiego, podczas gdy teatr należy do miasta.