Tauron uruchamia farmę wiatrową Mierzyn w Zachodniopomorskiem o mocy 58,5 MW, zwiększając swoją moc zainstalowaną w technologii onshore do 0,5 GW
13 listopada Tauron wprowadził do użytkowania farmę wiatrową znajdującą się w Mierzynie koło Karlina (Zachodniopomorskie). Łączna moc instalacji wynosi 58,5 MW. To posunięcie sprawiło, że zainstalowana moc Taurona w technologii onshore wzrosła do 0,5 GW.
Michał Orłowski, wiceprezes firmy odpowiedzialny za zarządzanie majątkiem i rozwój, podkreślił, iż rozwijanie portfolio produkcyjnego na bazie instalacji onshore jest kluczowe dla transformacji energetycznej Tauronu. Cytowany przez firmę Orłowski zaznaczył: „Energia pochodząca z wiatru jest doskonałym uzupełnieniem produkcji z instalacji prosumenckich oraz dużych farm fotowoltaicznych. Uruchomienie naszej dwunastej farmy wiatrowej doprowadziło do wzrostu mocy zainstalowanej w tej technologii do poziomu 506 MW”.
Budowa trwała nieco ponad dwa lata. Betonowanie fundamentów pod 15 turbin o mocy 3,9 MW każda rozpoczęło się w marcu 2023. Każda z wież ma 134 m wysokości, średnica ich wirników wynosi 131 m, a całość struktury osiąga niemal 200 m. Turbiny powstały w firmie Nordex.
Jako część realizacji farmy wiatrowej Mierzyn, Tauron wybudował kilkanaście kilometrów dróg dojazdowych oraz place manewrowe o łącznej powierzchni przekraczającej 70 tys. mkw. Na terenie farmy ułożono także 10 km podziemnych linii kablowych o napięciu 30 kV. Szacowany średnioroczny wolumen produkcji energii w Mierzynie wynosi około 160 gigawatogodzin.
Do końca 2024 roku, Tauron planuje oddać do eksploatacji jeszcze dwie farmy wiatrowe – Warblewo (30 MW) i Gamów (33 MW). Firma buduje również trzy kolejne instalacje typu onshore – Miejska Górka (190 MW), Sieradz (24 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW). Ponadto, koncern pracuje nad uruchomieniem trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 199 MW.
Działalność Tauron Polska Energia obejmuje produkcję, dystrybucję i sprzedaż energii. Spółka jest obecna na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2010 roku, znalazła się m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. W strukturze akcjonariatu Taurona dominują Skarb Państwa (30,06% głosów), KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa – 10,39% głosów), Nationale Nederlanden (5,06% głosów), a pozostali akcjonariusze posiadają 54,49% głosów.
Spółka z grupy Tauron odpowiedzialna za rozbudowę mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii to Tauron Zielona Energia. Ta podmiot zajmuje się przygotowywaniem inwestycji OZE, akwizycją projektów oraz prowadzeniem nadzoru inwestycyjnego nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.
Firma zobowiązuje się do stałego rozwoju swojego portfolio projektów i zwiększania udziału zielonych źródeł mocy w miksie energetycznym. Zaprasza deweloperów zainteresowanych współpracą w ramach wspólnego rozwoju projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Tauron poszukuje również niezagospodarowanych terenów pod rozwój mocy OZE, włączając w to tereny pogórnicze, zdegradowane, zrekultywowane, przemysłowe, poprzemysłowe i niskich klas.
Koncern współpracuje zarówno z prywatnymi właścicielami gruntów, jak i instytucjami państwowymi czy jednostkami samorządu terytorialnego. Oferuje długoterminową dzierżawę na podstawie umowy czynszowej, zabezpieczającą właściciela, a także zapewnia przywrócenie gruntu do stanu pierwotnego po zakończeniu okresu dzierżawy.