Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie edukuje młodzież na temat działania sądownictwa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie organizuje specjalne lekcje dla uczniów, głównie licealistów, z całego województwa. Celem tych lekcji jest przybliżenie młodym ludziom procesu funkcjonowania sądów oraz prezentacja pracy sędziów od środka. Inicjatywa powstała jako odpowiedź na spostrzeżone przez sąd nieścisłości w percepcji sądownictwa przez społeczeństwo.
– Napotkaliśmy na wiele mylących wyobrażeń na temat sądów, które obserwujemy zarówno wśród stron postępowania, jak i publiczności – mówi sędzia Jolanta Kwiecieńska z WSA. – Stąd nasza decyzja o otwarciu się na społeczeństwo i pokazaniu, czym tak naprawdę się zajmujemy.
To już drugi rok realizacji programu, z którego skorzystało dotychczas około 500 uczniów. Młodzież ma szansę spędzić dwie godziny z sędziami, którzy odpowiadają na wszystkie zadane pytania. Zdarza się, że niektórzy uczestnicy planują karierę prawniczą i chcą dowiedzieć się więcej na temat swojej przyszłej ścieżki zawodowej.
– To również dla nas wartościowe doświadczenie – mówi Jolanta Kwiecińska. – Cała społeczność sądowa cieszy się z tych wizyt. Chcemy rozwiać mit sali sądowej i pokazać, jak wygląda praktyka sędziowska. Pragniemy uwidocznić specyfikę naszego sądu, który rozpatruje sprawy na styku władzy samorządowej, rządowej i obywatela. To jedyna instancja prawna chroniąca obywatela przed działaniami władzy. Chcemy pokazać, że nie ma co się bać – ta droga jest otwarta.
W ostatni piątek do WSA przybyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie, gdzie realizowany jest projekt edukacji prawnej, obejmujący zajęcia z prawa karnego, administracyjnego i cywilnego.
– Propozycja WSA doskonale wpisuje się w nasze szkolne działania – komentuje nauczycielka Emilia Chrustowska. – W Choszcznie uczestniczyliśmy już w symulacji procesu sądowego. Mamy kilku uczniów w klasie maturalnej, którzy myślą o studiach prawniczych.
Uczennice Maria Amurat oraz Julia Kamińska podkreślają, że to doskonała okazja, aby zobaczyć sąd od środka i dowiedzieć się więcej o pracy poszczególnych osób w sądzie, zwłaszcza, że planują karierę prawniczą.
Nauczyciele i rodzice z Pomorza Zachodniego, którzy chcieliby skorzystać z oferty WSA, mogą odwiedzić stronę internetową sądu i przejść do działu „Działalność popularyzatorska”. Tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat lekcji w sądzie.