Reforma rad osiedli w Szczecinie: rola, wybory i finansowanie pod uwagą społeczeństwa

Reforma rad osiedli w Szczecinie: rola, wybory i finansowanie pod uwagą społeczeństwa

Wywołuje wiele pytań istota rad osiedli w Szczecinie, sposób ich wyboru oraz kwestia ich finansowania – żeby wymienić tylko kilka z nich. Niewątpliwie, rady te, jako pomocnicze jednostki miasta i najniższy stopień samorządu, odgrywają ważną rolę. Czy jednak powinny one mieć możliwość zbierania „dobrowolnych wpłat” od jednostek prywatnych lub nieokreślonych organizacji? Czy powinny być zdominowane przez obywateli czy polityków?

Obecnie trwają społeczne konsultacje dotyczące proponowanych zmian w statutach rad osiedli w Szczecinie, a w szczególności wersji przedstawionej przez magistrat. Zwraca uwagę Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta, że w propozycjach znajdują się takie rozwiązania jak głosowanie na jednego kandydata do rady osiedla, wprowadzenie progu frekwencyjnego na poziomie 5% prawidłowo oddanych głosów, po przekroczeniu którego nastąpi podział mandatów rady osiedla, brak wyborów w przypadku liczby kandydatów mniejszej niż liczba mandatów. Proponuje się także zmianę systemu finansowania rady osiedla na system grantowy oraz publikowanie harmonogramu posiedzeń.

Wśród proponowanych zmian jest też wydłużenie kadencji rad osiedli z 4 do 5 lat. Projekt nowego statutu przewiduje możliwość częstszego zwoływania posiedzeń RO przez część (1/4 statutowego składu) rady, ale nie rozważa takiej inicjatywy dla grupy mieszkańców. Nie przewiduje też możliwości inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców, co jest dostępne dla Rady Miasta Szczecin. Kolejny kontrowersyjny aspekt to finansowanie rad osiedli, a dokładniej zapis: „Źródłem finansowania wydatków Osiedla mogą być również dobrowolne wpłaty zakładów, organizacji, mieszkańców lub inne”. To szczególnie istotne w kontekście takich zadań statutowych, jak wnioskowanie do organów miasta w sprawach planów zagospodarowania przestrzennego, inwestycji komunalnych, lokalizacji na terenie osiedla różnych ośrodków, w tym religijnych.

Wiekszość zaproponowanych zmian może budzić pewne kontrowersje i pytania. Trwające konsultacje społeczne mają pomóc w znalezieniu optymalnych rozwiązań. Konsultacje odbywają się zarówno elektronicznie, jak i tradycyjnie – na ogólnodostępnych formularzach dostępnych w siedzibie Urzędu Miasta przy pl. Armii Krajowej 1, obok urny umieszczonej w przedsionku przy wejściu prezydenckim, środkowe skrzydło, oraz w filii na prawobrzeżu – przy ul. Rydla 39-40.

Czas na zgłoszenie uwag dotyczących przedmiotu konsultacji upływa 13 stycznia. Szczytowe wydarzenie to otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, które odbędzie się w środę (8 dn.) w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecina, czyli w gmachu magistratu. Rozpoczęcie o godzinie 17.