Dynamiczny wzrost liczby samochodów elektrycznych i hybrydowych w Szczecinie

Dynamiczny wzrost liczby samochodów elektrycznych i hybrydowych w Szczecinie

Szczecin odnotował znaczący wzrost posiadaczy samochodów całkowicie elektrycznych i hybrydowych. W ciągu ostatnich trzech lat, zauważono prawie ośmiokrotny wzrost liczby aut na prąd, a flotę pojazdów hybrydowych zanotowano jako czterokrotnie większą. Dodatkowo, Szczecin, będący stolicą województwa zachodniopomorskiego, również poszerzył liczbę dostępnych dla wszystkich stacji ładowania, plasując się w czołówce w tej kategorii na terytorium Polski.

Samochody zasilane energią elektryczną zdobywają w Polsce coraz więcej sympatyków. Z informacji Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności wynika, że w czerwcu bieżącego roku sprzedano 2 tys. 115 całkowicie elektrycznych aut osobowych, co stanowi wzrost o 17 proc. w porównaniu do czerwca 2023 r.

Liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów z napędem elektrycznym wynosi około 62 tys., co oznacza wzrost o 54 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wśród najchętniej wybieranych nowych marek są: Tesla Model 3 (583 sprzedane egzemplarze), Tesla Model Y (250 egzemplarzy) oraz Volvo EX30 (134 sztuki).

Dane ze szczecińskiego urzędu miejskiego wskazują, że całkowita liczba samochodów z napędem elektrycznym wynosi obecnie 1123, z czego 1066 to auta osobowe, a 57 to ciężarówki.

– W porównaniu z danymi z końca 2020 roku, liczba aut elektrycznych w Szczecinie wzrosła prawie osiem razy. W tamtym czasie miasto liczyło jedynie 150 takich pojazdów – mówi Tomasz Klek z portalu Dolina OZE. – Równocześnie moja uwaga skupia się na dynamice wzrostu liczby samochodów hybrydowych. Tutaj również odnotowano znaczny skok. Na koniec 2020 roku mieliśmy 2124 hybrydy, a teraz ich liczba przekroczyła już 10 tys.

Większość hybrydowych pojazdów to modele zasilane energią elektryczną – 10129 sztuk, 28 aut korzysta z gazu ziemnego (CNG, LNG), podczas gdy jedynie trzy samochody korzystają z wodoru jako paliwa. Pomimo znaczącego wzrostu liczby aut elektrycznych i hybrydowych, ich udział w całkowitej liczbie zarejestrowanych aut w Szczecinie (343 tys.) nadal jest niewielki – wynosi tylko około 3 proc.

Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności, na koniec czerwca br. w Polsce działało już 7 tys. 255 dostępnych dla wszystkich punktów ładowania, co oznacza wzrost o ponad 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Najlepsza infrastruktura dla aut elektrycznych jest w Warszawie – tam działa 636 punktów ładowania. W rankingu kolejne miejsca zajmują: Gdańsk – 297 punktów, Szczecin – 256, Kraków – 226 oraz Poznań – 214.

Cztery lata temu w Szczecinie znajdowały się jedynie trzy stacje ładowania. Jednak już w 2020 r., urząd miejski w Szczecinie przygotował plan i harmonogram budowy nowych punktów ładowania aut elektrycznych i rozpoczął jego realizację we współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Dzięki temu Szczecin, jako stolica zachodniopomorskiego, może obecnie pochwalić się miejscem na podium w kraju pod względem ilości punktów ładowania.