Mieszkania na wynajem – co warto wiedzieć? Jakie są korzyści dzięki wynajmowaniu mieszkań?
Decyzji o posiadaniu własnego mieszkania niemal zawsze towarzyszy mieszanka radości i obaw. Część osób, zamiast kupować mieszkanie, decyduje się na długoterminowy wynajem. Wielu studentów i osoby zmieniające często pracę decydują się na takie rozwiązanie. Czym się kierować podczas poszukiwań mieszkania? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy w naszym artykule!
- Mieszkania na wynajem – jakie są zalety wynajmowania mieszkań?
- Mieszkanie na sprzedaż – od czego zacząć?
- Czym powinniśmy się kierować przy wyborze mieszkania?
Rynek wynajmu mieszkań jest bardzo duży, zwłaszcza w większych miastach, np. w Szczecinie, Warszawie, Krakowie.
Mieszkania na wynajem – jakie są zalety wynajmowania mieszkań?
Kupno mieszkania na wynajem jest inwestycją długoterminową, która zwraca się po latach. Jednocześnie może ona stanowić pomysł na biznes. Najemcy stanowią źródło dodatkowego dochodu. Od zakupu mieszkania możemy odliczać odsetki od kredytu z racji kosztów prowadzenia działalności. Z mieszkań na wynajem korzystają studenci i młode osoby pracujące. Główny atut wynajmu to duża dostępność tego rodzaju rozwiązania. Mieszkania na wynajem są właściwie na wyciągnięcie ręki – możemy je wynająć z dnia na dzień. Do wyboru mamy różnego rodzaju nieruchomości, które można dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i gustu. Podczas wybierania mieszkania trzeba uwzględnić swoje możliwości finansowe, od których w dużej mierze zależy, czy zdecydujemy się na kawalerkę, w której są np. 2 pokoje, czy w pełni wyposażone mieszkanie o znacznie większym metrażu, w którym będzie np. przestronny salon i duża liczba pokoi.
Niewątpliwą zaletą wynajmu jest fakt, że można w dowolny sposób wybrać miejsce zamieszkania i zmieniać je razem ze zmianą pracy. Jeśli zmieniamy firmę na taką, która jest położona dalej od aktualnie wynajmowanego mieszkania, wystarczy rozejrzeć się za nieruchomością zlokalizowaną bliżej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą decydować się na zakup mieszkania na własność. Niski koszt wynajmu w porównaniu z zakupem mieszkania sprawia, że wystarczy zaoszczędzić na wysokość kaucji i jesteśmy w stanie opłacać comiesięczne należności, aby móc wynajmować mieszkanie. W przypadku zakupu mieszkania na własność trzeba często liczyć się z koniecznością brania kredytu.
Mieszkanie na sprzedaż – od czego zacząć?
Mieszkania na sprzedaż to obecnie jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł w internetowych wyszukiwarkach. Sytuacja gospodarcza zmienia się dynamicznie i zachęca dużą liczbę osób do zamknięcia różnego rodzaju lokat w bankach i zainwestowania środków finansowych właśnie w nieruchomości.
Kiedy dochodzimy do momentu ostatecznej selekcji, trzeba wyodrębnić najbardziej atrakcyjne lokale. Czym się kierować przy wyborze? Warto zastanowić się, czy kuszące hasła w ogłoszeniach typu „ładne mieszkanie do wynajęcia po kapitalnym remoncie” mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warto upewnić się, czy rzeczywiście główne atuty nieruchomości odpowiadają naszym potrzebom i czy jego stan jest równie dobry, co w opisie na stronie internetowej. Warto upewnić się, czy obok mieszkania jest dostępny garaż albo taras, jeśli te elementy będą nam potrzebne. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dopilnuj czy kupno albo wynajem mieszkania spełnia najważniejsze oczekiwania z Twojego punktu widzenia.
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze mieszkania?
Podczas wyboru mieszkania warto pamiętać o tym, czy w niedalekiej przyszłości są planowane jakieś inwestycje wokół wybranego przez nas osiedla. Fabryki i ruchliwe ulice niedaleko naszej potencjalnej nieruchomości nie będą zaletą, a raczej źródłem problemów. Warto dopytać o wszystkie możliwe udogodnienia, np. miejsca postojowe, podziemny parking. Chętnie widziane będą osiedla zamknięte i monitorowane, na terenie których znajdują się siłownie plenerowe i place zabaw. Wiele osób często poleca też do wynajęcia mieszkanie zlokalizowane w nowym budownictwie z windą. Przy zakupie mieszkań warto też zwracać uwagę na takie elementy, jak metraż, tereny zielone i oczywiście stosunek ceny do standardu.