Historyczne dokumenty powracają na szczyt wieży kościoła – nowy rozdział w historii dąbskiego kościoła
Przedstawiciele Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Archiwum Państwowego w Szczecinie uczestniczyli w ceremonii umieszczenia dwóch dokumentów w kapsule czasu. Wydarzenie miało miejsce 21 listopada – czwartek. Kapsuła zostanie ponownie zainstalowana na szczycie wieży kościelnej, a wewnątrz znajdą się kopie dwóch aktów fundacyjnych: historycznego z 1865 roku, odnalezionego podczas obecnego remontu budynku, oraz aktualnego, dotyczącego współcześnie prowadzonych prac konserwatorskich. W trakcie spotkania prasowego oryginalny dokument z XIX wieku został przekazany do Archiwum Państwowego.
Kościół w Dąbiu ma swoje korzenie w XIII wieku, jednak jedynie część średniowiecznych murów przetrwała do dzisiejszych czasów. Powodem tego była katastrofa pożarowa wywołana uderzeniem pioruna w latach 60-tych XIX wieku. Po tej tragedii świątynia została odbudowana, a wynikiem tej pracy jest między innymi strzelista, neogotycka wieża, której murowana konstrukcja sięga aż do jej szczytu – co jest rzadkością na terenie Pomorza. Wzór wieży jest mocno inspirowany zachodnioeuropejskim gotykiem kamiennym.
Niedawno przeprowadzony remont ujawnił wewnątrz wieży kapsułę czasu. Ukryta u podstawy krzyża, zawierała dokumenty opisujące odbudowę kościoła z 1865 roku. Teraz, kapsuła zostanie ponownie umieszczona na swoim pierwotnym miejscu, jednak tym razem dołączony do niej będzie także akt fundacyjny najnowszego remontu. Kopię tego 159-letniego dokumentu wykonano na specjalnym tworzywie odporne na warunki atmosferyczne, natomiast oryginał trafił do archiwum państwowego w Szczecinie.
Podczas ceremonii Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków, podkreślił wagę momentu: „Wpisujemy się w sztafetę pokoleń, która przez ponad 700 lat tworzyła to miejsce. Chcemy zostawić po sobie ślad dla przyszłych pokoleń, dla naszych następców. Dla tych, którzy przyjdą tutaj w przyszłości i będą chcieli dowiedzieć się więcej o historii naszego remontu”.
Poprzedni, duży remont świątyni odbył się w latach 90-tych XX wieku, kiedy to odtworzono neogotyckie polichromie. Obecne prace konserwatorskie są dofinansowane przez miasto Szczecin w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a suma dofinansowania wynosi 3,5 mln zł. Natomiast parafia wniosła własny wkład w wysokości 100 tys. zł.