Ośmiotonowa śruba ze statku nowym pomnikiem w Szczecinie

Ośmiotonowa śruba ze statku nowym pomnikiem w Szczecinie

Wkrótce na Wałach Chrobrego w Szczecinie nastąpi odsłonięcie nowego pomnika. Będzie nim ważąca osiem ton śruba ze statku m/s „Solidarność”. Projekt jest już na etapie uzyskiwania zezwoleń na wzniesienie pomnika, wraz z wyrytym na nim haśle „Żądamy nowych związków zawodowych”.

Pomnik zostanie umieszczony przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie w pobliżu Kuratorium Oświaty. Śruba jest już gotowa do instalacji. Jednak zanim to nastąpi, potrzebne są jeszcze odpowiednie pozwolenia, które musi wydać m.in. wojewódzki konserwator zabytków.

Przewodniczący zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek poinformował, że zwrócił się również z prośbą do radnych Prawa i Sprawiedliwości w kwestii złożenia wniosku do Rady Miasta, aby instalacja nowego pomnika odbyła się bez żadnych przeszkód.

Inicjatorami przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Grudzień ’70 – Styczeń ’71 i NSZZ „Solidarność”. Natomiast śrubę statku m/s „Solidarność” podarowała Polska Żegluga Morska, oddając ośmiotonowego kolosa w ręce Stowarzyszenia Grudzień ’70 – Styczeń ’71.

Śruba ze statku symbolem wydarzeń ze stycznia 1971

Stojąca przed Urzędem Wojewódzkim śruba ma być upamiętnieniem strajku ze stycznia 1971 roku, a także symbolem, że postulat utworzenia nowych związków zawodowych zapoczątkowany został właśnie w Szczecinie.

W przeszłości planowano już postawienie takiego pomnika. Miała nim być ogromna konstrukcja składająca się ze śruby, figury i krzyża. Jednak z powodu braku odpowiednich zezwoleń projekt nie doszedł do skutku.