Akademiki w Szczecinie najtańsze wśród polskich miast akademickich

Akademiki w Szczecinie najtańsze wśród polskich miast akademickich

W gronie 11 polskich miast, goszczących studentów, Szczecin może poszczycić się najniższymi cenami za zakwaterowanie w akademikach. Na miejscowym uniwersytecie, studenci dołożą do wspólnego budżetu ledwie od 310 zł na miesiąc.

Analitycy z Rankomat podjęli próbę analizy kosztów, które muszą ponosić studenci na wynajem różnorodnych typów nieruchomości. Rezultaty nie napawają optymizmem: jest wyraźnie drożej niż rok wcześniej. Niemniej jednak, tanie opcje zakwaterowania są nadal dostępne. Wszystko zależy od czynników takich jak lokalizacja uczelni, powierzchnia wynajmowanej przestrzeni mieszkalnej czy liczba współlokatorów.

Z 11 miast uniwersyteckich, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla studentów są akademiki w Szczecinie. Koszt wynajmu pokoju zaczyna się od 310 zł miesięcznie. Tymczasem w Poznaniu należy przygotować się na koszty przekraczające dwukrotność tej kwoty (od 640 zł/miesiąc na Uniwersytecie Adama Mickiewicza), a sytuacja wygląda podobnie na Uniwersytecie Wrocławskim (od 630 zł/miesiąc). Najbardziej solidne sumy, przekraczające 1000 zł miesięcznie, muszą zapłacić studenci w Lublinie (1030 zł), Poznaniu (1195 zł) i Wrocławiu (1350 zł). W rankingu najniższych maksymalnych stawek za pobyt w akademiku, Szczecin ponownie zdobywa palmę pierwszeństwa (735 zł).

Studia realizowane w warunkach samodzielnego zamieszkania w kawalerce to luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi studenci. Średnia cena za wynajem takiego mieszkania, bez opłat za media, w Szczecinie wynosi 2104 zł, przy czym najtańsze oferty zaczynają się od kwoty 1600 zł. W tym aspekcie Szczecin zajmuje dość wysokie miejsce.

Alternatywą dla akademika i kawalerki jest wynajem pokoju w mieszkaniu. Jest to opcja tańsza niż wynajem kawalerki i dająca więcej prywatności niż akademik. Tutaj najdroższym miastem jest Kraków (średnio 1950 zł za pokój), a najtańszym Lublin (550 zł). Zaskakująco niskie ceny za wynajem pokoju oferuje Gdańsk (1250 zł) w roku akademickim 2023/24, z kolei w Łodzi są one dość wysokie (1450 zł).

W tej kategorii Szczecin również plasuje się na dość wysokim miejscu, z ceną za wynajem pokoju w mieszkaniu ustaloną na 1400 zł.