Wyjątkowe znalezisko w Kamieniu Pomorskim: Odkryto XVIII-wieczny złoty dukat z Niderlandów

Wyjątkowe znalezisko w Kamieniu Pomorskim: Odkryto XVIII-wieczny złoty dukat z Niderlandów

Przy ulicy Okrzei w Kamieniu Pomorskim, w województwie zachodniopomorskim, eksploratorzy natknęli się na niezwykłe odkrycie – złoty dukat pochodzący z 1777 roku. Moneta ta została wybita w Republice Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, co dodaje jej szczególną wartość historyczną.

Złoty dukat z XVIII wieku został odkryty podczas przeszukiwania terenu wykrywaczami metali. „W trakcie naszych poszukiwań natrafiliśmy na silny sygnał naszego urządzenia. Wydobycie monety spowodowało u nas ogromne emocje, to naprawdę wielkie odkrycie” – opowiadał Maciej Ruzik z Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli, który jest odpowiedzialny za to znalezisko.

Obszar badań znajdował się tam, gdzie do XVI wieku istniał najstarszy klasztor Dominikanów na południowym wybrzeżu Bałtyku. „Ta moneta jest prawdziwym unikatem, pierwszym znalezionym egzemplarzem tego typu. Pochodzi z Niderlandów, obszaru dzisiejszej Holandii. Nie wiemy, jak się tu znalazła” – wyjaśniał Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim.

„Moneta najprawdopodobniej została zgubiona wiele lat temu i została odnaleziona dopiero w 2024 roku. Historia tej monety, jej utraty i dawnego właściciela musi być niezwykle ciekawa. Dla osoby, która ją zgubiła, musiała to być ogromna strata” – dodał.

Dukat posiada wyraźne detale na awersie: stojącego rycerza z uniesionym mieczem i pęk strzał w drugiej ręce, po bokach znajduje się data 1777. Rewers monety zawiera napisy, które według dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej mogłyby oznaczać „Moneta Ordinum”, „Provinciae”, „Foederati Belgicae” lub „Belgii”, „Ad Leges Imperii”, co pokazuje, że moneta mogła zostać wydana przez konkretne stowarzyszenie, w prowincji, zgodnie z prawami imperium.

Kurka poinformował również, że podczas powstania listopadowego w latach 1830-1831 podobną monetę emitowało Królestwo Polskie. Jednak zawierała ona dodatkowy element – małego orła polskiego umieszczonego na wysokości głowy rycerza. Takie naśladowanie miało ułatwić zakupy w Zachodniej Europie. Złoto potrzebne do wybicia tych monet było darowane przez społeczeństwo lub zakupione specjalnie na ten cel, sumując się do 562 kg.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zamierza wystąpić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o przyznanie nagrody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za to niecodzienne odkrycie. To nie jest pierwszy raz, kiedy złoty dukat został znaleziony na terenie Kamienia Pomorskiego. W 2014 roku, podczas remontu chodnika na ulicy Marii Konopnickiej, odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na rok 1794, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Kamieńskiej. Wtedy także wnioskowano o przyznanie nagrody MKiDN, która została przyznana.