7. Edycja Festiwalu Filmowego Senior Movie: bogata oferta dla miłośników kina
Zaplanowano około 30 filmów konkursowych, dwie kategorie rywalizacji, pokazy specjalne, spotkania z twórcami, warsztaty i wirtualną wystawę fotograficzną. To tylko niektóre z atrakcji 7. edycji Senior Movie. Wszystkie wydarzenia są dostępne dla widzów bezpłatnie. Możemy oczekiwać produkcji filmowych z różnych zakątków świata. Festiwal oficjalnie rozpoczyna się 25 września.
Senior Movie to unikalna okazja, by zapoznać się z twórczością seniorów na dużym ekranie. Często jest to pierwsza platforma prezentacji ich dzieł, co pozwala nam obserwować narodziny nowych talentów filmowych.
Festiwal Senior Movie podzielony jest na dwie kategorie: Konkurs Główny i Senior Topic. Pierwszy z nich jest zarezerwowany dla twórców powyżej 60. roku życia, podczas gdy Senior Topic skupia młodszych twórców podejmujących tematykę senioralną.
Jak informuje Jakub Romanowski ze Stowarzyszenia Kamera, organizatora festiwalu, w Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie 17 filmów, a w Senior Topic – 9 produkcji. Filmy zgłoszono z wielu miejsc na świecie, w tym z Kanady, Japonii i Hiszpanii. W konkursie Senior Topic, na 9 filmów aż 6 pochodzi z Polski. Jurorzy będą mieli trudne zadanie wyboru najlepszych produkcji.
Filmy zgłoszone do konkursu reprezentują różnorodność gatunków: fabuły, dokumenty, animacje i filmy eksperymentalne. Produkcje pochodzą m.in. z Wielkiej Brytanii, Japonii, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Australii i Czech.
Projekcje Konkursu Głównego odbędą się w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych (al. Wojska Polskiego 90), a projekcje Konkursu Senior Topic zaplanowano w Teatrze Małym (ul. Bogusława X 6).
Ocenę filmów dokonuje jury składające się w Konkursie Głównym z Doroty Szpetkowskiej, Damiana Romaniaka oraz Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego, a w Senior Topic – Małgorzaty Frymus, Dominika Czecha i Henryka Gęsikowskiego.
Mimo że festiwal skupia się głównie na filmach konkursowych, obejmuje również wiele innych wydarzeń. Pierwsze z nich ruszają już w najbliższą środę. W programie znajdują się warsztaty master class Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego pt. „Animacja na szkle malowana” oraz pokaz specjalny filmów japońskiego reżysera Kazuyi Ashizawa. Dodatkowo widzowie będą mogli obejrzeć wirtualną wystawę fotograficzną „Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni” Haliny Krawczyk i Jana Pawelskiego.
Gala wręczenia nagród i projekcja zwycięskich filmów odbędzie się 29 września, o godzinie 19:00 w Starej Rzeźni.
W tym roku organizatorzy festiwalu zadbali o osoby ze specjalnymi potrzebami, zapewniając tłumaczeń na język migowy oraz dostosowanie większości filmów do osób niewidomych i słabowidzących.