Radni zatwierdzili nowe regulacje dotyczące Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

Radni zatwierdzili nowe regulacje dotyczące Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

Podjęte przez radnych decyzje mają na celu odnowienie zainteresowania Szczecińskim Budżetem Obywatelskim (SBO) wśród mieszkańców miasta. Najwięcej czasu poświęcono na dyskusję, czy możliwe będzie zgłaszanie projektów do realizacji na terenach spółdzielni mieszkaniowych. Przed podjęciem decyzji o zmianach w SBO radni i urzędnicy przeprowadzili konsultacje społeczne.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu uchwały, głównym celem nowych zmian jest poprawa efektywności oraz przejrzystości procedur SBO i lepsze dostosowanie ich do potrzeb mieszkańców. Nowe regulacje uwzględniają zarówno wnioski płynące z poprzednich edycji SBO, jak i zmieniające się przepisy prawne oraz oczekiwania społeczności lokalnej.

Po wprowadzeniu zmian, osobna kategoria projektów „Zielonego SBO” zostanie zlikwidowana. 80 procent budżetu obywatelskiego będzie przeznaczane na projekty lokalne, a pozostałe 20 procent na ogólnomiejskie. Każdy projekt, aby być realizowanym, musi zdobyć co najmniej 50 głosów. Okres głosowania zostanie wydłużony do 21 dni. Radni, prezydent, jego zastępcy, skarbnik i sekretarz nie będą mogli zgłaszać swoich pomysłów. Nie będzie możliwości zgłaszania projektów dotyczących Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz zakupów sprzętu wykorzystywanego przez podmioty inne niż jednostki miejskie.

Nowe regulacje umożliwiają zgłaszanie projektów na terenach spółdzielni mieszkaniowych. Ta propozycja spotkała się z krytyką ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości. Marek Chabior zaproponował poprawkę, która wykluczała to rozwiązanie. Jego zdaniem, przykład projektu likwidacji betonozy na osiedlu Dąbie, który został zrealizowany na terenie spółdzielni mieszkaniowej „Dąb”, pokazuje, że decyzje powinny być podejmowane z uwzględnieniem potrzeb całego osiedla, a nie tylko spółdzielni mieszkaniowych.

Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina, stwierdził jednak, że nie można wykluczyć prawie 100 tysiący mieszkańców Szczecina, którzy mieszkają na terenach spółdzielczych i chcą zgłaszać zadania do realizacji na terenach ogólnodostępnych w ich sąsiedztwie. W konsekwencji, radni Koalicji Obywatelskiej i prezydenckiego klubu OK Polska odrzucili poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, a następnie przyjęli nowe zasady SBO.