Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych uruchomione w Szpitalu w Drawsku Pomorskim gwarantuje szybką pomoc
W szpitalu w Drawsku Pomorskim, znajdującym się nieopodal Sali Obsługi Ratunkowej (SOR), funkcjonuje teraz lądowisko przeznaczone dla śmigłowców służby ratunkowej. W ten sposób pacjenci wymagający pilnej i specjalistycznej pomocy medycznej mogą być transportowani helikopterem do placówki w ekstremalnie krótkim czasie. To z kolei ma kluczowe znaczenie dla skutecznego ratowania ich zdrowia i życia, w szczególności w przypadku konieczności natychmiastowego wykonania operacji lub innych zabiegów. Funkcjonowanie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych jest elementem niezwykle istotnym dla infrastruktury Szpitala. Posiadanie takiego punktu stało się realne po udanym teście lądowania przeprowadzonym w maju tego roku.
Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim oferuje leczenie pacjentom z wielu powiatów. Są to powiaty drawski, łobeski, świdwiński, kołobrzeski, gryficki, wałecki i choszczeński. Placówka działa na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Lądowisko jest dostosowane do przyjmowania śmigłowców medycznych należących do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Może obsłużyć maszyny, które mają do 20 metrów długości i maksymalną masę startową do 12 ton. Ze względu na strategiczne położenie Drawska Pomorskiego, znajdującego się w pobliżu największego europejskiego poligonu – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, lądowisko zostało zaprojektowane z myślą o możliwości lądowania także śmigłowców transportowych, takich jak Black Hawk.
Zainstalowany na lądowisku system oświetleniowy i nawigacyjny to zaawansowane technologie, które mogą być sterowane zarówno z poziomu SOR, jak i bezpośrednio z pokładu helikoptera w trakcie podejścia do lądowania. System komunikacji jest w pełni zintegrowany z krajowym systemem LPR, co umożliwia skuteczną i bezpieczną koordynację operacji ratunkowych.