Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

Czy dwulatki są gotowe na pójście do przedszkola?

Niektórzy rodzice chcieliby posłać swoje dziecko do przedszkola, najwcześniej jak to tylko możliwe. Często myślą o tym także opiekunowie dwulatków, którzy jednak zastanawiają się, czy ich maluch jest gotowy na takie wyzwanie. Jak więc ocenić czy tak małe dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

Wiek dziecka a przyjęcie do przedszkola

Za wiek przedszkolny uznawany jest przedział pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia dziecka. Nie jest to jednak ścisła reguła, bowiem niektóre dwulatki są lepiej przygotowane na nowy etap w ich życiu niż starsze dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że przedszkola publiczne muszą w pierwszej kolejności zagwarantować opiekę tym maluchom, które kończą w danym roku trzy lata. Zdarza się, że miejsce w placówce znajdują także 2,5-latki – o ile dysponuje ona wolnymi miejscami.

Istnieje jednak wiele placówek niepublicznych, takich jak Klub Dziecięcy Naj, które bardzo chętnie przyjmują pod opiekę dwuletnie dzieci. Tym samym wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom tych rodziców, którzy chcą wrócić do pracy, nie posłali wcześniej dziecka do żłobka (albo chcą pominąć ten etap) lub widzą, że ich pociecha rozwija się dość szybko.

Jak poznać, że dziecko jest gotowe na przedszkole?

W rzeczywistości każdy rodzic sam intuicyjnie odczuwa, czy jego dziecko poradzi sobie w przedszkolu. Nie mniej warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, dotyczących rozwoju samodzielności u dwulatka. Na co więc powinien zwrócić uwagę rodzic?

 • Czy jego dziecko potrafi zdjąć buty i sweter?
 • Czy jest w stanie samodzielnie skorzystać z toalety?
 • Czy potrafi komunikować swoje potrzeby?
 • Czy wykazuje chęć zabawy z innymi dziećmi?

Są to jedne z głównych kryteriów, które pozwalają ocenić gotowość dziecka na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej. O ile większość trzylatków powinno poradzić sobie z powyższymi sytuacjami, to nie jest to już tak oczywiste w przypadku dzieci dwuletnich. Takie maluchy bowiem dość często:

 • nie rozumieją zasad społecznych i wspólnej zabawy,
 • nie potrafią dzielić się zabawkami,
 • nie wyrażają jasno swoich uczuć i potrzeb (także fizjologicznych),
 • nie rozumieją znaczenia panujących zasad i reguł.

Nie oznacza to jednak, że przedszkole jest poza ich zasięgiem!

Dlaczego placówki, jak Klub Dziecięcy Naj są lepsze?

Dwulatki, które są jeszcze za małe na placówkę publiczną, bez problemu znajdą miejsce w przedszkolach niepublicznych. Dla pracujących w nich pedagogów niesamodzielność maluchów nie jest bowiem problemem. Przedszkola niepubliczne, jak choćby wspomniany już Klub Dziecięcy Naj, oferują dwulatkom zupełnie inne warunki opieki niż placówki publiczne. Są one ściśle dopasowane do potrzeb najmłodszych przedszkolaków. Co więc takiego zyskują dzieci?

 • indywidualną opiekę, której tak bardzo potrzebują dwulatki,
 • małe grupy z rodzinną atmosferą,
 • indywidualne podejście opiekunów do dziecka i jego potrzeb,
 • zajęcia dopasowane do wieku dziecka, stymulujące jego rozwój.

Pamiętajmy, że przedszkole do którego poślemy dwulatka, musi być dostosowane do jego potrzeb. Obowiązkowo musi oferować możliwość procesu adaptacji, w którym biorą udział także rodzice. Najważniejszym aspektem jest jednak znalezienie takiej placówki, w której jeden pedagog ma pod opieką jak najmniej dzieci, dzięki czemu może poświęcać im jak najwięcej czasu.

Czy spróbować posłać dwulatka do przedszkola?

Zdecydowanie można spróbować to zrobić, zwłaszcza jeśli mamy zaufanie do wybranej przez nas placówki. Wszak dzieci, które przebywają z innymi (także starszymi), zaczynają rozwijać się szybciej. Obserwują bowiem otoczenie i naśladują innych, co działa stymulująco i mobilizuje je do wykonywania nowych czynności. Lepiej oczywiście wybrać placówkę niepubliczną, jak Klub Dziecięcy Naj, mającą doświadczenie w opiece nad dwulatkami.

Ważne jest także, aby nie robić nic na siłę, co mogłoby wywołać traumę u dziecka. Tylko wtedy nasz dwulatek zrobi krok w przód, a nie w tył.