Jabłkowe świętowanie

Jabłkowe świętowanie

W ostatnią niedzielę miało miejsce dość nietypowe święto. Otóż cały Szczecin celebrował Dzień Jabłka. Na deptaku  królowała czerwona Gala Schniga, którą każdy uczestnik zabawy mógł się poczęstować.

W sobotę 25 września, na deptaku Szczecinianie świętowali imieniny księcia Bogusława X. Dzień później miało miejsce zgoła inne wydarzenie, jakim było Święto Jabłka. Okazuje się, że oba wydarzenia są ze sobą związane.

Marta Braun z Żeglugi Szczecińskiej, a zarazem organizatora zabawy mówi, że przygotowano przede wszystkim atrakcje dla dzieci. W dwóch miejscach deptaku, przy scenie (w pobliżu al. Wojska Polskiego) i przy siedzibie teatru działały specjalne strefy artystyczno-ekologiczno-edukacyjne. Zabawy i warsztaty były ściśle związane z jabłkiem. Dzieci wykonywały ozdoby, obrazki, wycinanki, malowanki, które później zostały powieszone na specjalnym drzewie. Natomiast w głębi deptaka dzieci mogły pomalować buzie i dmuchać balony, a przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, udzielali wszelkich informacji dotyczących rodzin zastępczych.

Jak się okazuje, szczecińskie świętowanie wśród jabłek ma związek z księciem Bogusławem X. Istnieją zapisy, z których można się dowiedzieć, że w prezencie ślubnym książę otrzymał m.in. właśnie jabłka. Poza tym w piątek obchodzony był Dzień jabłka w całym kraju. 

Z okazji Święta, lokalni gastronomicy serwowali jabłkowe smakołyki, a przy stoisku Sadu Rajewscy można się było dowiedzieć wszystkiego o zdrowych i ekologicznych uprawach owoców.