Najlepszy w Polsce schron znajduje się w Szczecinie. Co się z nim stanie?

Najlepszy w Polsce schron znajduje się w Szczecinie. Co się z nim stanie?

Pod koniec września ma się odbyć spotkanie radnych w sprawie schronu przy ul. Starzyńskiego. Zostanie podjęta decyzja o zachowaniu lub sprzedaniu terenu deweloperowi. 

Schron przeciwatomowy przy ul. Starzyńskiego wyróżnia się na tle innych polskich schronów. Otóż jest jednym z najlepiej utrzymanych obiektów tego typu w kraju. Znajduje się w nim 85 pomieszczeń, jest nadal w pełni wyposażony, ze sprawnymi instalacjami i mediami.

30 września o godzinie 10.00 ma się odbyć spotkanie radnych z komisji ds. inicjatyw społecznych, sportu i młodzieży oraz komisji ds. kultury i promocji, aby zobaczyć stan schronu. Ta wizja lokalna ma im pomóc w podjęciu decyzji czy teren, na którym stoi schron, miasto powinno sprzedać, czy jednak zachować. 

Jeszcze rok temu radni Szczecina nie mieli żadnych wątpliwości i byli w pełni za sprzedażą działki ze schronem. Jednak w obecnej sytuacji konfliktu jakim jest wojna w Ukrainie, radni zaczęli mieć wątpliwości.

Co mówią raporty?

Radni poprosili prezydenta miasta o przedstawienie raportu w sprawie bezpieczeństwa w schronach w Szczecinie. Z danych urzędu miejskiego wynika, że w Szczecinie znajduje się 345 budowli ochronnych, w tym 181 schronów pod budynkami, 38 schronów wolnostojących oraz 126 ukryć wolnostojących. W tych budowlach ochronnych może się schronić zaledwie 59 953 szczecinian.

Wiele osób uważa, że schron przy ul. Starzyńskiego mógłby, w razie zagrożenia, posłużyć jako podziemne wielkopowierzchniowe garaże, których w Szczecinie jest tylko 25. Gdyby schron zachować, liczba osób, która mogłaby się łącznie schronić w mieście wzrosłaby do 70 tys. Warto dodać, że stan techniczny większości z budowli ochronnych pozostawia wiele do życzenia, dlatego dobrze jest przeanalizować jeszcze raz wszystkie za i przeciw sprzedaży schronu przez radnych.