W mieście powstanie nowa fabryka

W mieście powstanie nowa fabryka

Na terenie Szczecina powstanie nowa fabryka. Zatrudnienie w niej będzie mogło znaleźć ponad 300 osób. 

Kilka dni temu wmurowano kamień węgielny pod inwestycję wartą blisko 40 milionów złotych. Na terenie miasta, przy ulicy Kadmowej, powstanie hala do produkcji ładowarek do samochodów elektrycznych. Właścicielem fabryki będzie skandynawska firma GARO. 

Na Pomorzu Zachodnim firma GARO Polska to jedna z najszybciej rozwijających się firm. Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji informuje, że miasto współpracuje ze skandynawskim inwestorem już od wielu lat. Urząd Miasta i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej stara się na bieżąco utrzymać kontakt z GARO, ponieważ dzięki rozwojowi firmy będzie rozwijał się również region szczeciński. 

Fabrykę, łącznie z całym zapleczem biurowym wybuduje firma Prime Construction ze Szczecina, a zakończenie prac planowane jest na lipiec 2023 r.

Ekologiczna fabryka?

Marek Samborski, prezes zarządu GARO Polska zaznaczył, że zakład będzie neutralny w kontekście śladu węglowego, dzięki specjalnemu wyposażeniu w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Emisja CO2 zostanie ograniczona o ponad 160 ton rocznie. Kiedy fabryka zostanie uruchomiona będzie produkować tygodniowo 20 tys. stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Może się okazać, że ładowarki do samochodów elektrycznych staną się polskim towarem eksportowym. Pytanie, czy auta elektryczne, jak i sama produkcja są rzeczywiście dobrym rozwiązaniem dla środowiska. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu. 

Według Licznika Elektromobilności na koniec lipca 2022 r. po polskich drogach jeździło 50 679 sztuk elektrycznych samochodów osobowych. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Według danych, w Polsce funkcjonują obecnie 2293 ogólnodostępne stacje ładowania.

Tego nie wiedziałeś! Sprawdź ciekawostki o samochodach elektrycznych.