Zaskakujące odkrycie w szczecińskim Muzeum Narodowym

Zaskakujące odkrycie w szczecińskim Muzeum Narodowym

Podczas prac konserwatorskich nad obiektem z Działu Kultur Pozaeuropejskich w Muzeum Narodowym znaleziono trzy zapisane kawałki papieru.

Podczas konserwacji figurki “Budda Matrei” w Muzeum Narodowym w Szczecinie, pracowniczka znalazła w środku trzy, małe zwoje papieru.

Jak tłumaczy starsza konserwator pracowni konserwacji drewna i metalu Anna Borowiec,  figurka miała oderwany bolec i trafiła w jej ręce do oczyszczenia i naprawienia. Po usunięciu zabezpieczenia, głównie gliny i nasion, Borowiec znalazła dwa zwoje papieru, a trzeci był wewnątrz jednego z nich. 

Zadaniem pracowników jest teraz zabezpieczenie papieru, który jest bardzo kruchy i zniszczony. Będą musiały odbyć się konsultacje ze specjalistami od zapisów na papierze.

Figurka trafiła do Muzeum Narodowego w Szczecinie w latach 80. ubiegłego wieku. “Budda Matrei” to mały, dziewiętnastowieczny obiekt pochodzący z Mongolii, który związany jest z buddyzmem tybetańskim. Ukryte we wnętrzu figurki zwoje to prawdopodobnie kartki z wypisanymi mantrami (modlitwami), które miały służyć jej sakralizacji. Ziarna ryżu być może miały odciągać wilgoć z papieru. Ale kto wie? Może to jakaś ukryta wiadomość? Miejmy nadzieję, że naukowcom uda się szybko rozszyfrować zawartość znalezionych kartek papieru.