Zuzanna Legan zaprasza na poetyckie wydarzenie w Wieży Gocławskiej

Zuzanna Legan zaprasza na poetyckie wydarzenie w Wieży Gocławskiej

Zuzanna Legan, artystka ze Szczecina, wraz z innymi artystami organizuje w klimatycznej Wieży Gocławskiej wieczór pełen poetyki, przenośni, magii świateł i dźwięku. Nie można tego przegapić!

Zuzanna Legan to szczecinianka, poetka i twórczyni sztuk wizualnych. Studiuje interdyscyplinarny kierunek Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, czyli sztuki wyzwolone łączące w sobie wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych, które bardzo uwrażliwiają na tematy pozaludzkie.

Jest utalentowaną artystką młodego pokolenia, do której dołączyli starsi szczecińscy artyści, tacy jak Krzysztof Baranowski, który w Wieży Gocławskiej będzie odpowiadał za warstwę muzyczną. Do wydarzenia dołączyli także aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie – Dorota Chrulska i Sławomir Kołakowski. Przeczytają oni wiersze samej autorki, które dotyczą rzeki, a konkretnie Odry. 

Jestem, rzeka

Legan informuje, że temat rzeki zainteresował ją już bardzo dawno temu. Jak sama wspomina swoje imię “Zuzanna” dostała w wyniku inspiracji piosenką Cohena, gdzie Suzanne powiązana jest z miejscem nad rzeką. Oprócz tego, jako dziecko dużo pływała i zawsze czuła silne połączenie z wodą. Następnie na studiach zaczęła śledzić aktywizm względem rzek, który silnie łączy się z kobiecością. 

Mimo, że pomysł na projekt powstał jeszcze przed sytuacją ze skażeniem Odry, to katastrofa ta nie miała większego wpływu na proces twórczy artystki. Legan śledzi ekologiczne newsy ze świata, więc taki scenariusz jej nie zdziwił.  

Artystka dużo fotografuje, jej proces twórczy opiera się na ruchu. Wyniki tej pracy będzie można ujrzeć na ścianach Wieży. Oprócz tego, Legan tworzy poezje, lubi bawić się słowem, tworzyć zdania i powtarzać je jak mantry, z których następnie tworzą się historie.

Efekty pracy artystów będzie można zobaczyć już 13 października, o godzinie 18.00, w Wieży Gocławskiej/Bismarcka.