"Cicha Moc" – Pierwsza na świecie łódź zasilana silnikiem wodorowo-elektrycznym

"Cicha Moc" – Pierwsza na świecie łódź zasilana silnikiem wodorowo-elektrycznym

Cicha Moc, innowacyjna jednostka pływająca zasilana silnikiem wodorowo-elektrycznym, jest prawdziwym pionierem na światowym rynku. Ta pierwsza w swoim rodzaju łódź jest wynikiem prac szczecińskiej firmy mPower, a jej prezentacja planowana jest podczas wydarzenia „Żagle 2023”. Projekt ten otwiera nowy rozdział w historii żeglugi rekreacyjnej.

Jednostka zapewnia miejsce dla 5-6 pasażerów i charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem. W jej budowie zastosowano ekologiczne kompozyty i zaawansowane technologie. Jednak najważniejszym elementem tej innowacyjnej konstrukcji jest napęd wodorowy, który uczynił Cichą Moc pierwszą łodzią tego typu na świecie. Za stworzenie tego przełomowego napędu odpowiada firma mPower, mająca swoją siedzibę w Szczecinie.

Projekt ten to unikalne połączenie ekologii i technologii. Silnik wodorowo-elektryczny, opracowany przez mPower, jest porównywalny do osiągnięć wielkich producentów samochodów elektrycznych, takich jak Tesla czy Jaguar. To rewolucyjne podejście do napędu łodzi, które ma szanse stać się inspiracją dla przemysłu żeglugowego do wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Bohdan Kryk, jeden z twórców projektu, podkreśla praktyczność i ekologiczność konstrukcji: „Podczas projektowania łodzi skupiliśmy się na prostocie konstrukcji, jednocześnie mając nadzieję, że nasze rozwiązania mogą znaleźć szersze zastosowanie, a nie pozostać jedynie luksusem dostępnym dla szejków z Dubaju”.

Marcin Hołub, prezes zarządu spółki mPower, dodaje: “Komponent wodorowy został specjalnie dostosowany do tego projektu. Do tej pory nie słyszeliśmy o takim rozwiązaniu w jednostkach tego typu i wielkości. Całość będzie napędzana przez przemysłowe butle z wodorem, co umożliwi rozwiązanie problemu tankowania. Wodór jest tutaj nie tylko hasłem reklamowym, ale faktycznym źródłem energii. Ta łódź stanie się swoistą małą elektrownią wodorową.”