Zapobieganie rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń w regionie Zachodniopomorskim

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń w regionie Zachodniopomorskim

W celu zahamowania rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), na trasie kolejowej pomiędzy Szczecinem a Rokitą przeprowadzane są działania prewencyjne, polegające na opryskiwaniu torów preparatami odstraszającymi dzikie zwierzęta. Te działania zostały podjęte po wykryciu nowych ognisk tej groźnej dla świń choroby w miejscowości Komarowo, położonej w pobliżu Goleniowa.

Podkreśla to Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, informując, że zapobiegawcze opryskiwanie torów kolejowych to tylko jeden z wielu kroków powziętych po odkryciu nowych ognisk ASF w powiecie goleniowskim. Zaznacza on również, że te ogniska pojawiły się w lokalizacji dotąd niezarejestrowanej w kontekście występowania ASF w ich województwie, stąd konieczność podjęcia intensywnych działań. Planowany jest także wzrost liczby odstrzałów sanitarnych dzików, z południa na północ regionu.

Specjaliści zwracają uwagę, że pojawienie się ogniska ASF w nowym miejscu może być spowodowane przez człowieka. Apelują więc do społeczeństwa o ostrożność podczas wchodzenia do lasów objętych występowaniem ASF. Prost dodaje, że bardziej odpowiedzialne osoby powinny unikać przebywania w takich miejscach lub stosować szczególne środki higieniczne, takie jak czyszczenie obuwia.

Województwo zachodniopomorskie jest tym regionem Polski, który cechuje najwyższa populacja dzików.