Rozpoczęcie III Marszu Charytatywnego byłej 56. Kompani Specjalnej

Rozpoczęcie III Marszu Charytatywnego byłej 56. Kompani Specjalnej

Podczas III Marszu Charytatywnego weterani z dawnej 56. Kompani Specjalnej pokonają dystans stu kilometrów, zarówno pieszo, jak i na wodzie kajakami. Startując ze Szczecina, ich celem jest Dziwnów, gdzie planowane jest zakończenie marszu w piątek podczas Festynu Komandosa.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest upamiętnienie tragicznie zmarłego społecznika z Sieradza, Macieja Szustaka. Jednocześnie, uczestnicy marszu zbierają fundusze dla niepełnosprawnej Natalii Jucewicz. W relacji jednego z uczestników marszu, Mariusza Goszczyckiego, dowiadujemy się, że motywacją do udziału w marszu jest także chęć pomocy małej Natalii, która pochodzi z jego rejonu.

Marsz to nie tylko możliwość niesienia pomocy potrzebującym i pamięci o zmarłych, ale również okazja do spotkania starych przyjaciół i wspomnienia przeszłości. Jak mówi Wiesław Grzybowski, jeden z organizatorów wydarzenia, dla żołnierzy i emerytów są to momenty pełne wspomnień i spotkań po latach. Sam Festyn Komandosa stanowi ważny punkt w ich kalendarzu, gdyż odbywa się tylko raz w roku.

Początki 56. Kompani Specjalnej sięgają 1967 roku, kiedy to została ona założona na bazie 5. kompani rozpoznawczej z Dziwnowa. Pierwotnie jednostka stacjonowała w Bydgoszczy, a następnie została przeniesiona do Szczecina. Decyzją dowództwa, kompania została rozwiązana w 1994 roku.