Szczecinianie świętują 105 lat odzyskania niepodległości

Szczecinianie świętują 105 lat odzyskania niepodległości

Residenty Szczecina mają niepowtarzalną okazję do kolektywnego uczczenia 105. rocznicy powrotu Polski na mapę suwerennych państw. Program celebracji jest zróżnicowany i pełen atrakcji.

Zapoczątkowanie świętowania nastąpi poprzez Mszę Świętą za Ojczyznę o godzinie 10.00, która zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Po jej zakończeniu, mieszkańcy Szczecina, wspierani przez orkiestrę wojskową, zorganizują przemarsz z Bazyliki na Wały Chrobrego około godziny 11:30. Marsz odbędzie się ulicami Grodzką i Farną, przez przejście dla pieszych na Trasie Zamkowej na wysokości pl. Solidarności, a następnie przez ulice: Mazowiecką, Małopolską i Wały Chrobrego, kończąc przed budynkiem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Policja i żandarmeria wojskowa będą odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa uczestników marszu. Istnieje możliwość chwilowych utrudnień w ruchu drogowym.

O godzinie 12:00 przed siedzibą wojewody rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe. W programie przewidziano między innymi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, defiladę Wojska Polskiego i służb mundurowych oraz Apel Pamięci. Odbywać się będzie również wręczenie medali i innych odznaczeń. Zostaną zaproszone pododdziały wojskowe takie jak 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, 5. Pułk Inżynieryjny, 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, a także strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, harcerze i studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie.

W tym samym czasie na Wałach Chrobrego i na ulicy Szczerbcowej rozpocznie się Festyn Niepodległościowy. Na miejscu będzie można obejrzeć różnego rodzaju sprzęt wojskowy, w tym transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana, a także moździerz samobieżny Rak. Przy nabrzeżu zostanie przycumowany okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji o charakterze edukacyjnym, a każdy uczestnik festynu otrzyma narodową kokardę. Festyn zakończy się o godzinie 16:00.

W związku ze świętami, od 10 listopada od godziny 18:00 (piątek) do 11 listopada do godziny 18:00 (sobota), zostanie zamknięty ruch samochodów i wprowadzony zakaz parkowania na ulicach Wawelskiej, Wałach Chrobrego (od ul. Wawelskiej do ul. Zygmunta Starego) i Szczerbcowej (od ul. Jarowita do Wałów Chrobrego). Objazd został wyznaczony przez ulicę Jarowita, gdzie będzie także możliwość parkowania.