Podgrodzie pod Nowym Warpem: Nowoczesne mieszkanie wytchnieniowe dla niepełnosprawnych z całodobową opieką

Podgrodzie pod Nowym Warpem: Nowoczesne mieszkanie wytchnieniowe dla niepełnosprawnych z całodobową opieką

W Podgrodziu pod Nowym Warpem uruchomiono specjalistyczne mieszkanie wytchnieniowe, kosztem 417 tys. zł, wyposażone w technologię smart domu dedykowane do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zastosowane innowacje, bazujące na sztucznej inteligencji, umożliwiają monitorowanie bezpieczeństwa mieszkańców przez całą dobę bez konieczności używania kamer czy mikrofonów – informuje Mateusz Frąckowiak.

Mieszkanie w Podgrodziu to już piąty obiekt tego typu w regionie, stworzony w ramach programu „Region Dobrego Wsparcia”. Pozostałe znajdują się w Łobzie, Stargardzie, Rzyszczewie (gm. Sławno) oraz Myśliborzu. Projekt ten jest odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin, oferując wsparcie profesjonalnych usług społecznych – komentuje Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Na parterze jednego z budynków w Podgrodziu utworzono 130-metrową przestrzeń mieszkalną dla osób niepełnosprawnych. Składa się ona z dwóch sypialni, kuchni z jadalnią, pokoju dziennego oraz łazienki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze osoby zostały przyjęte do mieszkania w połowie listopada.

Rezydowanie w mieszkaniu jest bezpłatne i może trwać do 14 dni. Z całodobowej opieki jednocześnie może korzystać 5 osób. To szansa dla ich opiekunów na odpoczynek i skorzystanie z wolnego czasu na własne potrzeby. Taka forma wsparcia jest dostępna również w sytuacji nagłego zapotrzebowania na czasową pomoc dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Pobyt w Podgrodziu gwarantuje całodobową opiekę, codzienne posiłki, podawanie leków zgodnie z zaleceniami oraz organizację czasu wolnego. Wnioski o takie wsparcie są dostępne w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, ul. Szkolna 2. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 603 083 020. Świadczeniodawcą usług opieki jest Stowarzyszenie „Złoty Wiek”.