Wspólne działania policji i straży miejskiej przeciwko nieodpowiedniemu parkowaniu przy przejściach dla pieszych

Wspólne działania policji i straży miejskiej przeciwko nieodpowiedniemu parkowaniu przy przejściach dla pieszych

Jeżeli zwykle zostawiasz swój pojazd zaparkowany na czy w najbliższym sąsiedztwie przejścia dla pieszych, powinieneś to przemyśleć. Właśnie rozpoczęły się wspólne działania policji i straży miejskiej w Szczecinie, mające na celu odstraszenie kierowców od takiego zachowania. Skutkiem tego mogą być blokady założone na koła samochodów niewłaściwie zaparkowanych.

Zostały one wprowadzone w ramach prowadzonych przez obie te instytucje działań pod nazwą „Blokada”. Szczególnie uważnie patrole będą obserwować sytuację wokół zaznaczonych przejść dla pieszych. Jak tłumaczą funkcjonariusze, parkowanie auta przed wyznaczonym przejściem dla pieszych może być bardziej niebezpieczne, niż się wydaje. Pieszy, który pojawia się zza tak zaparkowanego samochodu, jest niewidoczny dla nadjeżdżających kierowców.

Bezpieczeństwo pieszych jest również zagrożone przez panujące warunki atmosferyczne. Rano szybko robi się ciemno, często pada deszcz lub śnieg. Dodatkowo, wielu pieszych nosi ciemne ubrania i nie jest wyposażonych w elementy odblaskowe, co utrudnia kierowcom dostrzeżenie ich na drodze.

Warto też przypomnieć, że za parkowanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe rowerowym, a także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed nimi lub za nimi na drodze dwukierunkowej z dwoma pasami ruchu, grozi mandat karny w wysokości od 100 do 300 złotych oraz pięć punktów karnych.