Złodzieje, wykorzystując łatwowierność seniorów, ukradli 50 tys. zł.

Złodzieje, wykorzystując łatwowierność seniorów, ukradli 50 tys. zł.

Osoby starsze padły ofiarami złodziei, którzy używają dobrze znanych procedur wyłudzania pieniędzy, a ich działania miały miejsce w Koszalinie. Zdarza się, że seniorzy są zbyt ufni dla własnego dobra. Policja otrzymała wiele zgłoszeń od starszych osób, które zostali oszukani. Niewyobrażalne jest to, że dwie starsze kobiety straciły wszystkie swoje oszczędności.

Przestępcy zastosowali „standardowe” techniki manipulacji. Pierwsza osoba dzwoniła do wybranej starszej osoby na telefon stacjonarny, podając się za pracownika poczty i informując o paczce do dostarczenia. Twierdziła, że jest problem z adresem dostawy. Starsze osoby były proszone o podanie pełnego adresu i numeru telefonu komórkowego. Wtedy drugi złodziej dzwonił na ten numer, twierdząc, że jest policjantem. Fałszywy funkcjonariusz twierdził, że członek rodziny ofiary spowodował wypadek i został aresztowany. Ofiary były przekonywane, że mogą uwolnić swoją rodzinę za kaucją. Choć wiadomość była fałszywa, seniorskie ofiary sięgnęły po swoje oszczędności i przekazały je fałszywym oficerom. W jednym przypadku gotówka została wręczona kurierowi, który został specjalnie wysłany do zgromadzenia funduszy. W drugim przypadku pieniądze zostały pozostawione w umówionym miejscu. Jedna z kobiet straciła 30 tys. zł, a druga – 20 tys. zł.

Policja Koszalin podkreśla, że nigdy nie dzwonią do ludzi w sprawach finansowych ani nie pobierają żadnych pieniędzy. Policjanci również nie pytają o miejsca przechowywania oszczędności lub kosztowności. Apelują do seniorów, aby zachowali szczególną ostrożność. Jeśli otrzymają podejrzany telefon, powinni natychmiast go rozłączyć i zgłosić sprawę na policję, korzystając z numeru alarmowego 112.