Planowane kontrole autokarów wynajętych do przewozu dzieci i młodzieży na ferie zimowe

Planowane kontrole autokarów wynajętych do przewozu dzieci i młodzieży na ferie zimowe

Zimowe ferie w naszym regionie rozpoczynają się już w najbliższy poniedziałek. W związku z tym, na terenie województwa wyznaczone zostały specjalne punkty, gdzie funkcjonariusze policji oraz inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie będą przeprowadzać kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy odpoczynek.

Inspekcja będzie skupiała swoją uwagę na kilku głównych aspektach – stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz ich kwalifikacje i trzeźwość będą pod szczególnym nadzorem. Nadkomisarz Mateusz Mićko, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, podkreśla jak ważne jest sprawdzenie stanu technicznego autobusu przed wyjazdem na ferie. Zachęca do zgłaszania takich chęci kilka dni przed planowanym wyjazdem, aby umożliwić odpowiednie przygotowanie dla policjantów.

Kontrola autobusów obejmuje dwa podstawowe elementy. Po pierwsze, sprawdzenie stanu technicznego autokaru, a po drugie, ocenę gotowości kierowcy do bezpiecznej jazdy. Kierowca musi być trzeźwy, wypoczęty i posiadać odpowiednie uprawnienia do przewożenia dużej grupy osób. Kontrolując pojazd, policjanci dokonają oceny stanu ogumienia, poziomu płynów eksploatacyjnych, sprawności układu hamulcowego i kierowniczego oraz wyposażenia pomocniczego takiego jak apteczki, gaśnice, tabliczki informacyjne czy urządzenia rejestrujące czas podróży.

Podczas ostatnich ferii zimowych na drogach województwa zachodniopomorskiego odnotowano 22 wypadki drogowe. Zginęła w nich jedna osoba, a 24 osoby zostały ranne. Wypadków z udziałem dzieci poniżej 14 roku życia, które miały śmiertelne skutki, nie odnotowano. Wynik ten stanowi priorytet na nadchodzące ferie. W ubiegłym roku przeprowadzono 160 kontroli autobusów przewożących dzieci na zimowy odpoczynek. W sześciu przypadkach stwierdzono usterki techniczne pojazdów. W jednym przypadku, z uwagi na pęknięcie szyby czołowej i niewłaściwe ogumienie, zdecydowano o uniemożliwieniu dalszej jazdy.