Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne (AED) stanowią nowe wyposażenie Uniwersytetu Szczecińskiego

Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne (AED) stanowią nowe wyposażenie Uniwersytetu Szczecińskiego

W wyniku współpracy z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, Uniwersytet Szczeciński otrzymał Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne (AED), które zostały zainstalowane w sześciu budynkach uczelni. W ten sposób liczba placówek naukowych zabezpieczonych tym urządzeniem medycznym na terenie uniwersytetu jeszcze wzrosła.

AED, będące urządzeniami medycznymi do analizy rytmu serca i możliwości przeprowadzenia defibrylacji, trafiły do wielu strategicznych lokalizacji. Wśród nich znalazły się rektorat przy al. Jana Pawła II, Wydział Prawa i Administracji znajdujący się przy ul. Narutowicza, akademik „Kordecki”, Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania usytuowany przy ul. Mickiewicza, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych przy ul. Wąskiej oraz Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia mieszczący się przy al. Piastów – poinformowała Agnieszka Lizak, rzecznik prasowy US.

Lizak podkreśliła znaczenie AED, wskazując, że dzięki zaawansowanemu mechanizmowi, procedurę defibrylacji może przeprowadzić każda osoba, nawet bez wykształcenia medycznego. Od pewnego czasu, tego typu urządzenia były już dostępne na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania przy ul. Cukrowej, Wydziale Nauk Społecznych przy ul. Krakowskiej i Ogińskiego oraz na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych przy ul. Mickiewicza.

Rzecznik prasowy US zapowiedziała także plany na kolejną edycję szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, które będą obejmowały także obsługę defibrylatora AED. W poprzednich edycjach szkoleń uczestniczyło liczne grono studentów oraz ponad 500 pracowników uczelni. Uniwersytet Szczeciński jest jednym z niewielu ośrodków akademickich, które wyposażone są w ten specjalistyczny sprzęt.

Na szczęście, jak do tej pory na Uniwersytecie Szczecińskim nie doszło do sytuacji, w której konieczne byłoby użycie defibrylatora.