Miniatury Szczecińskich autobusów zbudowane z kultowych klocków LEGO

Miniatury Szczecińskich autobusów zbudowane z kultowych klocków LEGO

Wprowadzono warianty popularnych klocków LEGO, które reprezentują dwa najświeższe modele elektrycznych autobusów Solaris, dodane ostatnio do floty przewoźnika miejskiego w Szczecinie. Budowla to wierna replika Solaris Urbino 18 Electric, które znajdują się w posiadaniu Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”. To właśnie dla tego przewoźnika pierwsze autobusy marki Solaris trafiły już w roku 2008, a dzisiaj SPAK posiada ich dokładnie sto. Tak duże zaangażowanie w te pojazdy zaowocowało stworzeniem modelu z klocków.

Mateusz Wawrowski, motorniczy i zapalony entuzjasta LEGO z Poznania, mówi o swoim projekcie: „Zainspirowany setnym egzemplarzem dla SPAK, postanowiłem stworzyć nową, ulepszoną miniaturę autobusu Solaris Urbino 18 Electric. Dokonałem całkowitej metamorfozy przedniej i tylnej części modelu. Starałem się użyć więcej czarnego koloru aby wiernie odwzorować pierwowzór. Logotyp Solarisa umieściłem na gładkiej płytce, ale nawet bez niego model prezentuje się bardzo dobrze”.

Mateusz opowiada o swojej pasji do klocków LEGO, która zaczęła się 28 lat temu: „Nawet wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że ta pasja będzie ze mną przez całe moje dorosłe życie. Już jako dziecko tworzyłem własne modele. Rodzice kupowali mi zestawy, które składałem według instrukcji, a po kilku godzinach, czasem dniach, rozpoczynałem budowanie autobusów, tramwajów czy samochodów na podstawie własnej kreatywności. Moja pasja do komunikacji miejskiej zaczęła się w taki sam sposób jak moje zamiłowanie do LEGO.”

Zgodnie z Mateuszem, proces budowy realistycznego modelu z klocków LEGO nie jest łatwy. Początkowo konieczne jest zgromadzenie zdjęć i danych technicznych. „Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji, przechodzę do projektowania przy użyciu specjalnego programu komputerowego do konstruowania z LEGO. W nim tworzę cały model, a następnie zamawiam odpowiednie klocki, jeżeli nie posiadam ich już w swojej kolekcji” – wyjaśnia entuzjasta.