Oszuści wyłudzający pieniądze metodą "na wnuczka" i "policjanta" aresztowani przez policję

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą "na wnuczka" i "policjanta" aresztowani przez policję

Oddział policyjny zdemaskował zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w wyłudzaniu pieniędzy za pomocą tzw. metody na wnuczka i policjanta. Osoby te zostały ujęte podczas operacji przeprowadzonej na terenie powiatu sierpeckiego w województwie mazowieckim. Powiązano ich również z podobnymi przestępstwami dokonanymi w rejonie Płocka oraz na terenie Niemiec. W efekcie cztery osoby znalazły się za kratkami.

Rzecznik prasowy mazowieckiej policji, podinspektor Katarzyna Kucharska, przekazała agencji PAP informację, że aresztowani są mieszkańcami województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Wśród nich są dwaj mężczyźni o wieku 30 i 46 lat, oraz dwie kobiety w wieku 24 i 27 lat.

Zatrzymanie grupy było możliwe dzięki czujności mieszkańca powiatu sierpeckiego, który postąpił rozsądnie po odebraniu telefonu od domniemanej policjantki. Fałszywa oficer poinformowała starszego mężczyznę o wypadku spowodowanym przez jego córkę i zażądała wpłaty 80 tys. zł, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Mężczyzna jednak nie dał się oszukać i zawiadomił prawdziwą policję. Policjanci ustalili pułapkę na fałszywych policjantów, co skutkowało aresztowaniem dwóch mężczyzn. Kilka dni później do aresztu trafiły również dwie kobiety.

Funkcjonariusze z Sierpca oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, którzy zajmowali się tą sprawą, określili, że przestępcy działali od ubiegłego roku. Wszyscy czterej zostali powiązani z podobnymi przestępstwami w powiecie płockim (Mazowieckie), a także – w dwóch przypadkach – na terenie Niemiec.

Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Sierpcu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec podejrzanych kobiet. Dwa miesiące tymczasowego aresztu zostało nałożone na dwóch mężczyzn.

Podinspektor Kucharska zaznaczyła, iż śledztwo nadal trwa i możliwe są kolejne aresztowania. Sprawą zajmuje się Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.