Zachodniopomorska policja prezentuje roczne statystyki: mniej przestępstw, ale więcej ofiar śmiertelnych

Zachodniopomorska policja prezentuje roczne statystyki: mniej przestępstw, ale więcej ofiar śmiertelnych

Zachodniopomorska policja podała swoje roczne statystyki, które ukazały zmniejszenie liczby przestępstw i wypadków drogowych, jednak zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych. Analiza dokonana na podstawie danych zebranych w roku 2023 pokazała konkretny obraz sytuacji bezpieczeństwa publicznego na terenie zachodniopomorskiego.

W ciągu 2023 roku, na terytorium Zachodniego Pomorza odnotowano 34 128 przestępstw. To oznacza spadek o 7,5% w porównaniu do roku 2022. Wynika z tego, że tendencja jest zdecydowanie pozytywna.

Zachodniopomorska policja informuje także o znacznym zmniejszeniu liczby przestępstw uznawanych za najbardziej szkodliwe dla społeczeństwa, takich jak kradzieże, rozboje, bójki, pobicie, uszczerbek na zdrowiu czy uszkodzenie mienia. W tym przypadku wskaźnik spadku wyniósł 7,8%.

Co jednak niepokoi, to rosnąca liczba ofiar śmiertelnych w wyniku wypadków drogowych. Mimo że w 2023 roku odnotowano mniej wypadków (783) w porównaniu do 2022 (882) i 2021 roku (947), liczba śmiertelnych ofiar wyniosła aż 92, podczas gdy w 2022 roku zmarło 75 osób, a w 2021 – 95.

Zaś na co dzień, w 2023 roku, policja zachodniopomorska miała pełne ręce roboty: przeprowadzono 1033 interwencji dziennie (377 175 rocznie), zatrzymano codziennie 20 przestępców na gorącym uczynku (7 506 rocznie), wykryto 891 wykroczeń dziennie (325 352 rocznie), aresztowano codziennie 22 poszukiwane osoby (8 352 rocznie) i przeprowadzono 407 wywiadów lub ustaleń dziennie (148 583 rocznie).

W ramach swojej służby, policjanci z Zachodniego Pomorza byli również zaangażowani w akcje poza regionem. Wysyłani byli na wschodnie granice Polski, gdzie brali udział w obronie przed napływem nielegalnych migrantów, kierowanych przez białoruskie służby w ramach wojny hybrydowej. Dodatkowo wspierali zabezpieczenie terenu przy terminalu LNG w Świnoujściu oraz dbali o bezpieczeństwo podczas takich imprez jak 29. Pol’and’Rock Festival i Sunrise Festival 2023.

Podczas spotkania podsumowującego rok 2023, prowadzonego przez p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji Ryszarda Gana, omówiono także kwestie infrastruktury. W ubiegłym roku oddano do użytku nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach oraz zakończono budowę koszar dla policjantów OPP w Mielnie. Kontynuowane są inwestycje związane z nową siedzibą Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Szczecinie oraz posterunkami w Płotach i Brojcach. Dodatkowo do dyspozycji policjantów trafiło 50 nowych radiowozów, zakupionych dzięki funduszom budżetu policji, wsparciu samorządów lokalnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.