Specjalne obchody Dnia Kobiet w NFZ: Tydzień Zdrowia Kobiet i więcej

Specjalne obchody Dnia Kobiet w NFZ: Tydzień Zdrowia Kobiet i więcej

Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) postanowił świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet, który przypada 8 marca, na wyjątkowy sposób. Organizuje specjalny Tydzień Zdrowia Kobiet, który rozpoczął się już 4 marca i potrwa do następnego poniedziałka. Ten ostatni dzień będzie nieco inny – tym razem skupimy się na zdrowiu mężczyzn.

Podczas tego tygodnia mobilna jednostka NFZ odwiedzi szpitale w Goleniowie i Drawsku Pomorskim, a także przychodnie w Szczecinie przy ulicach Bolesława Śmiałego i Kopernika. Planowane jest również spotkanie z uczniami szkoły podstawowej w celu rozmów o ich własnym zdrowiu i zdrowiu ich mam – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. Dodatkowo pamiętać będziemy o damach i panach odwiedzających nasze biura obsługi, dla których przygotowana będzie specjalna stacja poświęcona profilaktyce zdrowotnej.

Pierwszy dzień Tygodnia Zdrowia Kobiet, poniedziałek 4 marca, dedykowany był profilaktyce HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). W tym dniu mobilna jednostka NFZ odwiedziła Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie przy ul. Nowogardzkiej. Kolejny dzień, wtorek 5 marca, zdominowany był przez program Profilaktyka 40 plus. Promotorzy zdrowia z NFZ zachęcali do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym z pakietu diagnostycznego w ramach tego właśnie programu.

Środę poświęcono na mammografię. Jak podkreśla Małgorzata Koszur, spotkanie z paniami planowane było w szczecińskim centrum handlowym Molo przy ul. Mieszka I/73, gdzie w godzinach 9:00-15:00 stacjonował mammobus. Kobiety w wieku od 45 do 74 lat mogły tam skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego.

Dzień czwarty – cytologia. W godzinach 10.00-14.00 spotkanie odbyło się w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie, w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Zachodniopomorskim Centrum Leczenia i Profilaktyki.

Piątek to czas na kardiologię i choroby układu krążenia, które były omówione w tym samym ośrodku, ale tym razem przy ul. Kopernika 18, w godzinach 10:00-14:00. Tego dnia mobilne stanowisko NFZ pojawiło się również w Drawsku Pomorskim , w Szpitalu im. Matki Teresy Kalkuty, przy ul. B. Chrobrego 4 – tutaj działania były prowadzone w ramach akcji „Wspólnie dla Zdrowia Kobiet”.

9 marca, sobota, to dzień poświęcony zdrowiu seniorów. NFZ planował spotkanie z seniorami i seniorkami w Morskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szczecinie.

Na koniec, poniedziałek 11 marca, skupimy się na zdrowiu mężczyzn. Zapraszamy tego dnia do naszej Sali obsługi w Szczecinie – panów i panie, zarówno razem jak i osobno. Przygotowane są niespodzianki. Mobilne stanowisko zawita tego dnia do Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika przy ul. Tytusa Chałubińskiego 7, w godzinach 10.00-14.00.

Dodatkowo, od 4 do 8 marca uruchomiono specjalny dyżur konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod bezpłatnym numerem 800 190 590 każda kobieta może uzyskać pełną informację na temat wszystkich zalecanych badań profilaktycznych oraz dowiedzieć się, gdzie takie badanie można wykonać.