Wielotysięczne Forum Młodych w Szczecinie – "BO NOWE JEST NADZIEJĄ"

Wielotysięczne Forum Młodych w Szczecinie – "BO NOWE JEST NADZIEJĄ"

Zgromadzenie 3500 uczniów pochodzących z 26 szkół ponadpodstawowych w Szczecinie miało miejsce w Netto Arenie. Wydarzenie było zorganizowane przez Fundację Pasjonaci Życia i miasto Szczecin, a odbyło się 3 kwietnia. Forum Młodych „BO NOWE JEST NADZIEJĄ” skupiło się na problematyce przeszczepiania tkanek i narządów. Tego typu wydarzenie odbyło się drugi raz w Polsce, pierwsza edycja miała miejsce w Gdańsku w styczniu tego roku. Profesor Leszek Domański, prorektor ds. klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i prezes elekt Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, podkreślił wartość takich spotkań dla zwiększenia społecznej świadomości.

Podczas Forum Młodych uczniowie mieli okazję spotkać się z osobami, które dzięki transplantacji otrzymały drugą szansę na życie. Dorota Przygodzka, jedna z uczestniczek forum, opowiedziała o swoim doświadczeniu z udanym przeszczepem serca, który przeszła w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dorota, urodzona z wadą serca, miała wszczepiony kardiowerter-defibrylator, który monitorował i regulował jej rytm serca. Dorota była na liście oczekujących na pilną transplantację serca, wiedząc, że jej jedyną szansą na przeżycie jest operacja.

Podczas forum odbyły się również spotkania z innymi osobami, które przeszły przeszczepienie narządów. Rafał Kątny opowiadał o swoim życiu po przeszczepieniu wątroby. Sylwia Szkudlarek podzieliła się historią oddania nerki swojemu choremu synowi Sebastianowi. Wszystkie te historie miały na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat znaczenia przeszczepiania organów i zachęcenie ich do podjęcia decyzji o byciu dawcą.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, opowiedział o swoim doświadczeniu jako dawcy szpiku kostnego. Anna Pszenny, koordynatorka z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, opowiedziała o swojej pracy, polegającej na organizowaniu procesu pobierania i przeszczepiania organów. Profesorowie Roman Danielewicz, Tomasz Grodzki, Leszek Domański i Bogusław Machaliński, dr Samir Zeair, a także Monika Pyrek, była lekkoatletka i medalistka Mistrzostw Świata, również podzielili się swoimi doświadczeniami z młodzieżą.