Apel do władz Szczecina: Potrzebujemy zadaszonego skateparku o powierzchni minimum 600 m2

Apel do władz Szczecina: Potrzebujemy zadaszonego skateparku o powierzchni minimum 600 m2

Wielu entuzjastów sportów kółkowych w Szczecinie wystosowało apel do lokalnych władz z prośbą o utworzenie dużej, zadaszonej przestrzeni przeznaczonej dla miłośników jazdy na deskorolce. Od dawna odczuwają braki w takich miejscach, jak twierdzi Bartosz Leonowicz – członek Stowarzyszenia Sportowego SWITCH, które propaguje jazdę na deskorolce. Wraz z innymi miłośnikami tego sportu skierowali podanie do radnych miasta Szczecin z prośbą o pomoc w znalezieniu odpowiedniego lokalu do wynajęcia.

Mimo że w mieście funkcjonują już trzy zamknięte skateparki, ich mały metraż nie pozwala na komfortowy trening czy też organizacje zajęć dla większych grup. Zimą Bartosz Leonowicz prowadzi szkolenia w Strefie Skate, umiejscowionej na parkingu Galerii Handlowej Turzyn, która jest ograniczona ogrodzeniem i służy jako tymczasowy skatepark.

Podczas ostatniego spotkania Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży Rady Miasta Szczecin, przedstawiono prezentację dwóch wzorcowych skateparków z Warszawy – Woodpark i AvePark. Joanna Paszkiewicz, założycielka Rolkujących Szkół, wspólnie z Bartoszem Leonowiczem przekonywała, że taki obiekt w Szczecinie mógłby przyciągnąć pasjonatów sportów kółkowych z całego kraju bądź nawet ze świata. Co więcej, umocniłoby to promocję miasta.

Wizja idealnego skateparku zawiera nie tylko znane przeszkody, ale także nowe konstrukcje, takie jak basen z gąbkami do ćwiczeń ewolucji czy podwójna minirampa z rollinem lub bowlem. Wyobrażenia te są możliwe do realizacji pod warunkiem, że dostępna przestrzeń będzie wystarczająco duża.

Największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji o powierzchni co najmniej 600 m2, która znajdowałaby się w pobliżu centrum miasta i była na tyle atrakcyjna cenowo, aby stowarzyszenia były w stanie pokryć koszty wynajmu. Pierwszym krokiem w kierunku realizacji tego celu jest sprawdzenie dostępnych nieruchomości miasta.

Jednocześnie Stowarzyszenie Sportowe SWITCH dąży do budowania otwartych skateparków, szczególnie na lewobrzeżu Szczecina. W najbliższym czasie, 10 sierpnia, w skateparku na Majowym odbędą się pierwsze deskorolkowe zawody Pucharu Polski zorganizowane przez to stowarzyszenie we współpracy z Polish Skate Federation.