Witaj w Roku Ottonowym: Upamiętnienie 900 lat od chrystianizacji Pomorza

Witaj w Roku Ottonowym: Upamiętnienie 900 lat od chrystianizacji Pomorza

Inauguracja Roku Ottonowego, symbolizująca dziewięćsetną rocznicę chrystianizacji Pomorza, miała miejsce w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To ważne wydarzenie rozpoczęło się podczas uroczystej liturgii, którą dodatkowo upiększył występ chóru wykonującego wzruszające pieśni.

Biskup Zbigniew Zieliński, administrator apostolski Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, przewodniczył Mszy św. W swojej inspirującej homilii zaznaczył znaczenie misji Ottona z Bambergu, której kontekst odnosi się do biblijnego wydarzenia opisanego w Ewangelii. To wydarzenie zostało ustanowione jako święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), obchodzone zawsze pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. W tym roku przypadło ono na ostatnią niedzielę, czyli na 19 maja.

W trakcie Mszy św., został odczytany dekret papieski. Papież Franciszek udzielił specjalnych jubileuszowych odpustów. Misja Świętego Ottona, która odbyła się za sprawą polskiego księcia Bolesława Krzywoustego, miała niezwykle istotne znaczenie dla historii. Kościół, który został założony na tych ziemiach dziewięćset lat temu, jest do dziś podporą wiary dla wielu ludzi.

Obchody związane z inauguracją 900-lecia chrystianizacji w Bazylice Archikatedralnej kontynuowano także w poniedziałek, na święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, głównej patronki Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Rok Ottonowy zostanie oficjalnie zakończony w dniu święta apostołów Piotra i Pawła, czyli 29 czerwca 2025 roku.