Zakaz kąpieli w Dziwnówku zniesiony, ale trzy inne miejsca nadal objęte obostrzeniami

Zakaz kąpieli w Dziwnówku zniesiony, ale trzy inne miejsca nadal objęte obostrzeniami

Nareszcie przyszła dobra wiadomość dla miłośników morskich kąpieli w Dziwnówku. Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny na stronie internetowej poświęconej kąpieliskom, restrykcje dotyczące korzystania z wody zostały tam zniesione. Niemniej jednak, ograniczenia nadal obowiązują na trzech innych kąpieliskach w regionie: Stawek w Gryficach, Szczucze w Golczewie i Wodnej Dolinie w Koszalinie.

Sanitariaty zezwoliły na ponowne korzystanie z kąpieliska morskiego w Dziwnówku (powiat kamieński), po tym jak 15 lipca wprowadzono tam zakaz kąpieli z powodu przekroczenia limitu stężenia bakterii Escherichia coli.

Z doniesień GIS wynika, że obecnie trzy kąpieliska w Zachodniopomorskiem nadal są zamknięte. Od czwartku, kąpielisko Stawek w Gryficach przy ul. Niechorskiej i Szczucze w Golczewie (powiat kamieński) mają zakaz kąpieli z powodu występowania zakwitów sinic. Wcześniej, między 11 a 17 lipca, w Golczewie również nie można było korzystać z kąpieliska z tego samego powodu. Z kolei kąpielisko Wodna Dolina w Koszalinie jest zamknięte od 15 lipca z powodu obecności enterokoków. Przedtem, przez dwa tygodnie czerwca, Wodna Dolina była niedostępna dla amatorów kąpieli ze względu na „niedostateczną ocenę za ostatni sezon kąpielowy”.

Spożycie wody zawierającej bakterie Escherichia coli i enterokoki może prowadzić do zatruć pokarmowych, które objawiają się silną biegunką i bólem brzucha. Dodatkowe symptomy to nudności, wymioty, utrata apetytu, ogólne osłabienie, a czasem także zawroty głowy i podwyższona temperatura ciała.

Warto pamiętać, że niektóre sinice mogą wytwarzać toksyny. Kąpiel w wodzie skażonej sinicami lub połknięcie takiej wody może skutkować wysypką, łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką lub gorączką.