Ekstremalne sprzątanie lasu: Piąta edycja Trashmageddonu ustanowiła nowy rekord w Policach
Minioną sobotę, teren byłe fabryki benzyny syntetycznej w Policach, stał się areną dla piątej edycji ekstremalnych zawodów w sprzątaniu lasu, znanym jako Trashmageddon. W tym niecodziennym wydarzeniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wywrotka, uczestniczyło 65 osób. Przez trzy godziny zebrali oni aż 13235 kg śmieci, czym ustanowili nowy rekord w historii Trashmageddonu.
Zawody przyciągnęły nie tylko mieszkańców lokalnej społeczności, ale także gości z Poznania i Tarnowa. Jedna osoba nawet specjalnie na te zawody przybyła z Wielkiej Brytanii. Wśród zaszczytnych uczestników znaleźli się: Grzegorz Ufniarz – zastępca burmistrza Polic, Artur Echaust – przewodniczący Rady Miejskiej w Policach oraz Mieczysław Skawiński – pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i radny Stargardu. Każdy z nich, podobnie jak pozostali zawodnicy, miał za zadanie zebrać jak najwięcej odpadów z terenu fabryki, które następnie były ważone.
Charakterystyczna dla Trashmageddonu sportowa rywalizacja sprawiła, że uczestnicy nie szczędzili swoich sił, aby wydobyć nawet trudno dostępne odpady. Zdecydowaną większość zbieranych śmieci stanowiły opony, które leżały na tym miejscu od kilkudziesięciu lat. Niektóre z nich musiały być wydobyte z kanałów technicznych przy pomocy kotwicy. Mimo ogromnego zmęczenia i brudu, zawodnicy na mecie byli pełni radości, gdy udało im się zebrać łącznie 13235 kg śmieci, co jest nowym rekordem Trashmageddonu.
Wśród uczestników najwięcej odpadów zebrali: Radosława Pasternak z Szczecina, który przyniósł na metę ponad tonę śmieci (1180,70 kg) oraz Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.
Trashmageddon to autorski projekt Stowarzyszenia Wywrotka ze Szczecina, który organizowany jest od 2020 roku. Jego unikatowa formuła łączy elementy biegowe, siłowe i wytrzymałościowe ze sprzątaniem trudno dostępnych terenów leśnych. Za organizację Trashmageddonu Stowarzyszenie zostało uhonorowane nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 za najlepszą inicjatywę społeczną w regionie. Wydarzenie znalazło się także w finale ogólnopolskiego konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” organizowanego podczas Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.
W sobotnich zawodach Trashmageddonu wsparli swoją obecnością partnerzy wydarzenia: Gmina Police i Pomorze Zachodnie. Partnerem Motoryzacyjnym był Toyota Kozłowski Szczecin. Zawody wsparły również różne organizacje, firmy i instytucje, w tym Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”, które między innymi opiekuje się terenem byłe fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG.