Czy radny Adrian Tomicki w rzeczywistości mieszka w Kołobrzegu? Radni podejrzewają fikcyjne zameldowanie

Czy radny Adrian Tomicki w rzeczywistości mieszka w Kołobrzegu? Radni podejrzewają fikcyjne zameldowanie

Rządzona koalicja radnych miasta Kołobrzeg podejrzewa, że Adrian Tomicki, ich opozycyjny kolega z partii PiS, nie mieszka faktycznie w miejscowości, którą reprezentuje. Spekulacje narosły po tym, jak Tomicki zainicjował sprawdzenie miejsca pracy innych członków Rady Miasta.

Adrian Tomicki przekonuje, że ci radni, którzy są zatrudnieni przez miejskie instytucje lub są zależni od nich zawodowo, mogą nie oceniać obiektywnie kwestii stawianych pod głosowanie podczas sesji rady. Odpowiedzią na takie implikacje były kończące październikowe obrady zarzuty dotyczące domniemanego miejsca zamieszkania Tomickiego. Obiegło opinie sugerujące, że radny nie jest faktycznie związany ze swoim okręgiem wyborczym i nie mieszkał tam podczas wyborów. Najbardziej zdecydowane oskarżenia twierdzą, że Tomicki jest fikcyjnie zameldowany w Kołobrzegu jedynie w celu ubiegania się o stanowisko w Radzie Miasta. Wiadomo, że przed wyborami pracował na terenie gminy Dygowo i był uczniem jednego z kołobrzeskich liceów. Aktualnie jest studentem w Szczecinie. Jeśli rzeczywiście udowodnionoby, że miejsce zamieszkania w Kołobrzegu, które Tomicki deklaruje, jest fikcyjne, mógłby stracić swój mandat.

Wniosek o weryfikację rzeczywistego miejsca zamieszkania Adiana Tomickiego wpłynął do lokalnych władz po październikowej sesji Rady Miasta. Wojewoda zachodniopomorski został również poinformowany o sytuacji i skierował odpowiednie pismo do przewodniczącego Rady Miasta Kołobrzeg. W reakcji na to, Bogdan Błaszczyk, który stoi na czele rady, opracował projekt uchwały o utworzeniu specjalnej komisji mającej za zadanie zbadanie miejsca zamieszkania Adriana Tomickiego. Projekt ten ma być omówiony podczas najbliższej sesji. Jeżeli zostanie przyjęty i potwierdzi się, iż Tomicki nie mieszka faktycznie w Kołobrzegu, będzie to punktem wyjścia do rozpoczęcia procedury mającej na celu odebranie mu mandatu radnego. Miejsce zameldowania ma kluczowe znaczenie dla spełnienia wymogów wyborczych do lokalnych samorządów.