Szczecin organizuje akcję pn. „Książka za worek śmieci”

Szczecin organizuje akcję pn. „Książka za worek śmieci”

18 września w Szczecinie odbędą się wielkie porządki w ramach społecznej akcji „Książka za worek śmieci”. Dla uczestników przygotowano 1000 książek, które otrzymają osoby zarejestrowane w programie. Akcja ma na celu namówić mieszkańców miasta do wspólnego sprzątania szczecińskich ulic i dbania o środowisko.

Inicjatorką programu „Książka za worek śmieci” jest Anna Jaklewicz, która pierwszy raz wystartowała z programem w 2019 roku. Wszystkie osoby biorące udział we wspólnym sprzątaniu czyszczą parki miejskie, brzegi rzek, kompleksy leśne i inne miejsca wymagające usunięcia rozmaitych odpadów. W zamian za pomoc w sprzątaniu Szczecina i okolic wszyscy zarejestrowani w programie uczestnicy otrzymają w podziękowaniu książki.

„Książka za worek śmieci” to akcja o charakterze ogólnopolskim, która odbywa się nie tylko na terenie Szczecina i okolic. W tym roku obejmie również 16 innych miejscowości w kraju. Pomysł na stworzenie takiego programu narodził się na festiwalu podróżniczym w miejscowości Gryfino, gdzie Anna Jaklewicz promowała swoją książkę pt. „Indonezja. Po drugiej stronie raju”.

To właśnie w Gryfinie autorka postanowiła zachęcać wszystkich do dbania o środowisko, wcielając w życie swój pomysł lokalnego oczyszczania różnych miejsc w Polsce z niszczących środowisko odpadów. W trakcie pierwszej edycji programu uczestnicy zebrali około dwóch ton śmieci, co zmotywowało inicjatorkę do kontynuowania akcji w kolejnych latach.

Wszystkie osoby, które chcą stać się częścią akcji „Książka za worek śmieci”, mogą zarejestrować się w programie, klikając ten link. Zbiórka zarejestrowanych uczestników odbędzie się 18 września o godzinie 10:00. Tegoroczne plany szczecińskiej akcji obejmują sprzątanie terenu między ulicą Księżnej Salomei a ulicą Odzieżową. Mile widziane są osoby ze wszystkich grup wiekowych, którym zależy na mieszkaniu  w czystym i przyjaznym ekologicznie otoczeniu.