Co można zwiedzić w Szczecinie?

Co można zwiedzić w Szczecinie?

Szczecin jest głównym miastem portowym Pomorza Zachodniego, który w średniowieczu wzbogacił się dzięki handlowi na Morzu Bałtyckim. Jest to miasto, które przez setki lat przechodziło z rąk do rąk – między różnymi krajami. Historia ukazuje, że w pewnym momencie książęta pomorscy zostali zastąpieni przez Szwedów, a następnie przez Cesarstwo Pruskie.

Dla odwiedzających to piękne miasto turystów urok Szczecina tkwi w eleganckich alejach w stylu Haussmanna i majestatycznym nabrzeżu, które powstało nad Odrą na początku XX wieku. Jedne z najlepszych atrakcji Szczecina to podziemne tunele używane jako bunkry z czasów zimnej wojny, a także bogato wyposażone muzea poświęcone technologii i historii współczesnej. I nie należy zapominać o najnowocześniejszej sali koncertowej, która wygląda jak twór z innej planety.

Tak więc rozsiądźcie się wygodnie i sprawdźcie, co warto zobaczyć w Szczecinie.

Najpiękniejsze zabytki Szczecina

Szczecin to miasto bogate pod kątem zabytków z zamierzchłych epok. I pomimo faktu, że miasto otrzymało potężny cios podczas drugiej wojny światowej, w dalszym ciągu możemy znaleźć zarówno wiele oryginalnych obiektów, jak i tych odrestaurowanych po wojnie.

W trakcie zwiedzania warto zahaczyć o takie miejsca jak Zamek Książąt Pomorskich, Bazylikę Archikatedralną, Stare Miasto, czy Wały Chrobrego. Obydwie budowle skrywają w sobie całą masę cennych artefaktów i jeszcze więcej informacji na temat historii Szczecina i regionu.

Oto najpiękniejsze zabytki w Szczecinie.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ufundowany w XIV wieku zamek dla książąt pomorskich uzyskał w latach 70. XVI wieku wspaniałą późnorenesansową architekturę. Natomiast po pokoju westfalskim pełnił funkcję siedziby szwedzkiego gubernatora szczecińskiego, zanim na początku XVIII wieku wprowadziła się tu królowa Polski.

Podczas panowania pruskiego w XIX wieku wiele elementów renesansowego Szczecina obróciło się w gruz. Jednak po drugiej wojnie światowej zostały odrestaurowane – jeden po drugim (nawiązując do ryciny posesji datowanej na 1653 rok).

Wnętrze obiektu to muzeum, które oprowadza zwiedzających po długich korytarzach, odrestaurowanych komnatach i pokojach mieszkalnych. Muzeum jest również domem dla cennych artefaktów odkrytych podczas wykopalisk, jakie miały miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Każdego roku galeria zamkowa prezentuje aż 40 wystaw czasowych, ukazujących dodatkowe informacje związane z burzliwą historią zamku i jego nietuzinkowych właścicieli.

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie

Jest to największe miejsce religijne w Szczecinie. Bazylika powstała już w 1100 roku i jest zdolna do pomieszczenia aż 10 000 osób!

Projekt, który widzimy dzisiaj, pochodzi z końca XIX wieku. Powstał po burzy w 1456 roku, a następnie wojnie skandynawskiej w 1677 roku, która zrównała z ziemią poprzednie budynki. Ta aktualna wersja została również poważnie uszkodzona podczas drugiej wojny światowej. Kolejną dużą zmianą była denominacja, ponieważ od czasów reformacji szczecińska bazylika była luterańska. Zmienioną ją na katolicką dopiero po wojnie.

Po wschodniej stronie prezbiterium znajduje się tryptyk wykonany w 1981 roku. Jednakże jest złożony z fragmentów pochodzących ze zniszczonych ołtarzy z XV wieku. Natomiast w 15 kaplicach bazyliki znajdują się liczne obrazy, ołtarze, rzeźby i fragmenty architektoniczne z XVI, XVII i XVIII wieku.

Tak więc, jeżeli ktoś szuka jednego z najstarszych zabytków w Szczecinie, właśnie go znalazł.

Stare Miasto Szczecin

Stare Miasto to najstarsza dzielnica Szczecina, znajdująca się zaraz u podnóży Zamku Książąt Pomorskich. W czasie drugiej wojny światowej została całkowicie zrównana z ziemią. I w przeciwieństwie do takich miast jak Warszawa, Poznań, czy Gdańsk, nie doszło tutaj do natychmiastowej odbudowy.

Projekt został opóźniony aż do 1994 roku. Do tego czasu zrekonstruowano tylko nieliczne zabytki – głównie te skupione wokół Rynku. Odbudowano je według pierwotnych planów.

Jednak nawet wiedząc, że nie są to oryginalne budowle, brukowany rynek w Szczecinie zasłużył na tę wspaniałą odnowę. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać kolorowe kamienice barokowe – z wysokimi szczytami i zrekonstruowanym ratuszem, w którym znajduje się muzeum przedstawiające trudną historię Szczecina.

Kamienica Loitzów w Szczecinie

W trakcie zwiedzania Szczecina nie możemy też pominąć późnogotyckiej kamienicy przy ul. Kurowej 1. Można ją łatwo zlokalizować – znajduje się między Starym Miastem a Zamkiem Książąt Pomorskich.

Ta pałacowa kamienica, pomalowana na przyciągający oko, jaskrawy pomarańcz, została wzniesiona w latach 40. XVI wieku. Z kolei jej pierwszymi mieszkańcami była rodzina bankierów o nazwisku Loitz. Po bankructwie rodziny obiekt powędrował w ręce książąt pomorskich. Natomiast po pokoju westfalskim stał się siedzibą szwedzkiego radcy szczecińskiego.

W1944 roku budynek spłonął podczas bombardowania. Na szczęście zachował się wystrój zewnętrzny.

Składając wizytę w kamienicy Loitzów, warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę Nawrócenia św. Pawła, którą wyrzeźbiono w połowie XVI wieku. I nie należy pomijać ozdobnych maswerk nad oknami, a także skośnych okien na klatce schodowej, która znajduje się wewnątrz wieży.

Wały Chrobrego w Szczecinie

Wzniesiony na prawie 20 metrów nad Odrą monumentalny wał ma ponad pół kilometra długości. Promenada wytyczona tuż przed pierwszą wojną światową biegnie wzdłuż nadrzecznego ciągu średniowiecznych fortyfikacji Szczecina, które niemal całkowicie rozebrano w XVIII wieku.

Uroczyste gmachy wznoszą się wysoko nad rzeką – na szczytach okazałych schodów i tarasów. Jednym z budynków, który w szczególności przyciąga wzrok, jest Szczeciński Urząd Wojewódzki, wybudowany w stylu neorenesansowym dla dawnej Rejencji Szczecińskiej w 1911 roku.

Więc jeśli mamy ochotę na zaznanie kojącego relaksu, możemy wybrać się nad Odrę tuż po zachodzie słońca. Jest to znakomite miejsce na spacery w Szczecinie. O tej porze miasto świeci tysiącami świateł, a liczne restauracje nęcą w swoje progi przepyszną polską kuchnią.

Podziemne Trasy Szczecina – Centrum Turystyki Magnolia

W czasie drugiej wojny światowej niemieccy mieszkańcy Szczecina chronili się przed nalotami bombowymi właśnie w tym podziemnym kompleksie. Jest to obiekt stworzony z istniejących już XIX-wiecznych katakumb. Tunele mają pięć poziomów i schodzą 17 metrów pod ziemię. Ich łączna powierzchnia wynosi 2500 metrów kwadratowych.

Po wojnie schron przeciwlotniczy zamieniono na schron nuklearny, który ostatecznie został zlikwidowany w 1990 roku. Dzięki tej porywającej i enigmatycznej sieci tuneli można wybrać się na dwie osobne wycieczki tematyczne.

Pierwsza trasa dotyczy drugiej wojny światowej i zawiera zrekonstruowane pomieszczenia mieszkalne oraz zdjęcia i artefakty z tamtych czasów.

Druga trasa dotyczy czasów zimnej wojny. Opisuje sposób wzmocnienia schronu przed atakiem nuklearnym i pokazuje polski sprzęt Obrony Cywilnej.

Każda z tych wycieczek jest znakomitym wyborem podczas zwiedzania Szczecina. I każda  z nich trwa około godziny.

Najlepsze muzea w Szczecinie

Szczecin to także miasto, które nie stroni od muzeów przedstawiających burzliwą historię tego regionu. Odznaczające się skrzętną organizacją, bogatym wnętrzem i toną faktów z przeszłości muzea szczecińskie mają wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom historii. Są także idealnym miejscem dla entuzjastów motoryzacji, nawet tej z czasów PRL-u.

Sprawdźmy zatem, co takiego skrywają w swoich rękawach jedne z najlepszych muzeów w Szczecinie.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie oferuje aż sześć różnych lokalizacji na terenie całego miasta. Muzeum zostało założone w 1945 roku. Z kolei Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się przy ul. Wały Chrobrego 3 i charakteryzuje się staroświeckim wystrojem z pierwszej dekady XX wieku.

W muzeum znajdują się zarówno bogate zbiory żeglarskie, jak i najważniejsza w Polsce wystawa etnograficzna. Jednak, jeżeli mielibyśmy wybrać tylko jeden oddział muzeum, żeby podziwiać zgromadzone w nim eksponaty, byłaby to Galeria Sztuki Dawnej przy ul. Staromłyńskiej 27. Jest to skupisko wspaniałych obrazów autorstwa Maxa Slevogta, Lucasa Cranacha Młodszego i Lovisa Corintha.

Natomiast całość dopełnia sztuka liturgiczna, w tym kapitele kolumn i ołtarze. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim XV-wieczny Poliptyk św. Jana z elementami rzeźbiarskimi i malarskimi, które przedstawiają sceny z życia Chrystusa.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Kolejną lokalizacją, jaką można odwiedzić w Muzeum Narodowym, jest wystawa poświęcona najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. „Przełomy” zostały otwarte dla publiczności na początku 2016 roku i przyglądają się kluczowym momentom z ostatnich 70 lat – tym, które zmieniły historię tego regionu i całej Polski.

Jako przykład może posłużyć tutaj włączenie Szczecina do Polski po porozumieniu poczdamskim w 1945 roku. Albo niepokoje społeczne w latach 1970, 1981 i 1989 oraz Solidarność, która ostatecznie doprowadziła do odzyskania przez Polskę suwerenności.

Budynek znajduje się częściowo pod ziemią – na Placu Solidarności. Posiada wiele interaktywnych wyświetlaczy i multimediów prezentujących życie w tamtym okresie oraz wspomnienia naocznych świadków.

Lokalizacja muzeum również ma duże znaczenie. W 1970 roku to właśnie tutaj padły pierwsze strzały do ​​protestujących, którzy uczestniczyli w antykomunistycznych buntach. Warto dodać, że zginęło wtedy 45 osób.

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie powstała w 2006 roku, okupując starą zajezdnię tramwajową. Jest to nie tylko jedno z największych muzeów w Szczecinie, ale też jedno z największych muzeów tego typu w całym kraju.

Można dowiedzieć się tutaj, jak ludzie poruszali się w latach powojennych, korzystając z szeregu wyprodukowanych w Polsce samochodów, motocykli, tramwajów i autobusów. A z racji tego, że Szczecin przez większą część XX wieku był miastem produkującym rowery i samochody, ekspozycje motoryzacyjne są tu szczególnie interesujące.

Wśród samochodów i ciężarówek znajdują się takie modele jak FSO Warszawa, FSC Żuk, ZSD Nysa, Star 25, Syrena, Mikrus, a także legendarny Fiat 125p i 126p, które zostały wyprodukowane w czasach PRL na podstawie umowy licencyjnej włoskiej marki.

Na terenie muzeum dostępny jest również symulator jazdy tramwajem, w którym zasiądziemy za kółkiem jednego z Konstal 105Na – najpopularniejszego modelu tramwaju w Polsce.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Oczywiście nie jest to muzeum. Jednak Filharmonia w Szczecinie jest tak zjawiskowa jak wiekowe obiekty tego miasta. I nie trzeba być ekspertem w dziedzinie muzyki klasycznej, aby cieszyć się tą spektakularną salą koncertową.

Warto tu dodać, że w 2015 roku obiekt zdobył Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej. Projekt budynku stworzyła barcelońska firma Barozzi Veiga. I trzeba przyznać, że w porównaniu do pozostałych budynków na świecie jest to zupełnie inne spojrzenie na architekturę.

Filharmonia to przezroczysty budynek z białego szkła, który składa się z wielu „poszarpanych” szczytów przypominających nieco szczyty dachów kamienicy. Cały obiekt mieni się w nocy lodowatym blaskiem, dzięki czemu bardzo szybko stał się nowoczesnym symbolem Szczecina.

Natomiast w sali głównej (zdolnej pomieścić 1000 osób) odbywa się intensywny cykl występów Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej, która została założona w 1948 roku. Jest to definitywnie jedno z najlepszych miejsc na odwiedziny w Szczecinie.

Szczecin – najlepsze miejsca na spacery na łonie natury

Dla wszystkich, ktorzy uwielbiają relaksujące przechadzki na łonie natury, Szczecin oferuje dwie znakomite lokacje na tego typu aktywności. Pierwszą jest Park Kasprowicza, a drugą jest Puszcza Bukowa. Wchodząc na teren jednego z tych obiektów, możemy być pewni, że zaznamy świetnego wypoczynku, obcując z bujną roślinnością i ćwierkającą fauną.

Przyjrzyjmy się zatem, czym nęcą turystów te wspaniałe skarby naturalne Szczecina.

Park Kasprowicza w Szczecinie

Otwierający się na północ od gmachu Rady Miejskiej, główny park miejski Szczecina zajmuje powierzchnię ponad 27 hektarów. Jednakże łączy się również z sąsiadującym Ogrodem Różanym – Różanką.

Porośnięty rzadkimi gatunkami egzotycznych drzew i krzewów park Kasprowicza w Szczecinie położony jest w idyllicznej dolinie opadającej do jeziora Rusałka. Zbiornik ten powstał ponad 300 lat temu, podczas spiętrzenia potoku Osówka.

W parku znajduje się także obszerny amfiteatr, gdzie podczas letnich występów na żywo można pomieścić aż 4 500 widzów. Jest to jeden z najbardziej okazałych obiektów w Szczecinie, wznoszący się na ponad 22 metry. Ponadto, zwieńczają go trzy białe orły dla upamiętnienia rehabilitacji Szczecina po drugiej wojnie światowej.

Park Kasprowicza to jedno z najlepszych miejsc na spacery w Szczecinie, szczególnie wczesną wiosną, kiedy trawniki pokryte są delikatnym dywanem z jasnymi kwiatami krokusów.

Puszcza Bukowa

Ażeby uciec z miasta bez wyjeżdżania za jego granice, można wsiąść do samochodu i udać się na 10-minutową przejażdżkę na południowy wschód – przez Odrę Zachodnią aż do kompleksu leśnego na Bukowych Wzgórzach.

Jeżeli zdecydujemy się na taką wyprawę, powinniśmy trzymać w pogotowiu nasz telefon lub aparat. Powodem jest fakt, że puszcza bukowa to iście magiczne miejsce, gdzie ogromne drzewa pną się na dużą wysokość. Większość lasu stanowią smukłe buki, które wyrastają z omszałego, leśnego poszycia. Musimy zaznaczyć, że samo poszycie również emanuje urzekającym pięknem ubranym w tętniące życiem kolory zieleni.

W centrum puszczy znajduje się przepiękne Jezioro Szmaragdowe, które uzyskało swoją nazwę dzięki swojej soczyście zielonej barwie wody. Tak naprawdę, Jezioro Szmaragdowe to zalana kopalnia kredy, której początki sięgają lat 60. XIX wieku. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Szczecinie, szczególnie w okresie letnim.

Nad brzegiem jeziora znajduje się również sympatyczna kawiarenka, z której można podziwiać malownicze krajobrazy, delektując się pysznym ciastkiem i chłodzącym napojem. Co więcej, nad jeziorem znajdują się także pozostałości po niemieckich bunkrach z czasów drugiej wojny światowej. Jest również sztuczna grota z 1880 roku, która sprawia, że wejście do kopalni kredy jest bardziej atrakcyjne.

Kilka słów na zakończenie

Planując podróż do Szczecina, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wspaniałe zabytki i muzea. Pamiętajmy, że miasto dysponuje znacznie szerszym wachlarzem atrakcji, z których wiele powstało w ostatnich latach. Dlatego, zanim wsiądziemy w samochód lub pociąg i obierzemy kierunek na Szczecin, warto najpierw zapoznać się z powyższą listą i przy okazji sprawdzić, co jeszcze można robić w Szczecinie.

I nie ma znaczenia, czy wybierzemy się do Szczecina z wizytą w okresie letnim, czy zimowym. Miasto wygląda olśniewająco o każdej porze roku.