Szczecinek wyciąga pomocną dłoń w stronę uchodźców z Ukrainy

Szczecinek wyciąga pomocną dłoń w stronę uchodźców z Ukrainy

Powiat szczecinecki poinformował, że obecnie może zapewnić wsparcie i schronienie dla 300 uchodźców z Ukrainy. Jak wiadomo, Ukraina znajduje się w stanie wojny z Rosją, która zaatakowała Charków i inne obszary kraju. Z tego względu samorządowcy donoszą, że jeśli zajdzie taka potrzeba, liczbę miejsc dla osób uciekających przed wojną będzie można znacznie zwiększyć.

Na Ukrainie trwa wojna z Rosją, która najechała kraj pod rządami Władimira Putina. Jak na tę chwilę sytuacja na Ukrainie jest bardzo gorąca. W wielu miejscach dochodzi do walk, a przez granicę przechodzą pierwsi uchodźcy, szukając azylu w sąsiednich krajach.

Szczecinek potępił działania Rosjan i stanął murem za obywatelami Ukrainy, oferując im swoją pomoc w ramach wsparcia udzielanego ofiarom wojny. Mieszkańcy miasta gromadzą potrzebne rzeczy, takie jak koce, pościel, środki do higieny osobistej, odzież itp. Natomiast uchodźcy będą kierowani do schronisk i internatów, gdzie będą mogli bezpiecznie przeczekać rosyjską agresję.

130 miejsc w Szczecinku i 120 w gminie Borne Sulinowo

Jak podaje rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Szczecinku, Piotr Rozmus, jak na razie przygotowanych jest już 130 miejsc, które mają zapewnić uchodźcom schronienie. 90 miejsc przygotowano w schronisku, które kiedyś pełniło funkcję internatu liceum medycznego. Z kolei pozostałe 40 miejsc obejmuje centrum szkoleniowe Domu Pomocy Społecznej i internat szkoły budowlanej.

Ponadto, około 120 osób jest w stanie również przyjąć gmina Borne Sulinowo. Pomieszczenia dla ukraińskich uchodźców dostępne będą w budynku oświatowym, ośrodku Marina i hali Centrum Kultury i Rekreacji.

Z kolei rzecznik prasowy Urzędu Miasta Szczecinek, Mateusz Ludewicz, oznajmił, że jeśli zajdzie potrzeba, będzie można przygotować więcej wolnych miejsc – umieszczając uchodźców w szkołach i halach sportowych.

Zobacz też, jaką pomoc oferuje dla ukraińskich uchodźców Przemyśl.