Dobry adwokat – jak go wybrać?

Dobry adwokat – jak go wybrać?

Każda osoba w pewnym momencie swojego życia osobistego lub zawodowego napotyka trudności prawne. Czasem to konflikt z sąsiadami, czasem dążenie do wypłaty odszkodowania czy kryzysy rodzinne lub inne trudne sytuacje. Proces poszukiwania kogoś, kto ochroni twoje interesy prawne, może wydawać się przytłaczający. Przedstawiamy siedem wskazówek, które pomogą ci znaleźć dobrego prawnika.

Jak wybrać prawnika – lista kryteriów i porad

Od czego zacząć szukać, aby dobrze wybrać? Co umieścić na kontrolnej liście rzeczy do zrobienia i na jakie pytania warto uzyskać odpowiedzi? Mamy nadzieję, że zatrudnienie dobrego prawnika z naszą listą będzie prostsze!

Określ specyfikę tego, czego potrzebujesz od prawnika

Prawnik to osoba, która doradza i reprezentuje swoich klientów w sprawach cywilnych, karnych i śledczych. Pierwszym, co musisz zrobić, to zadać sobie pytanie: „Jakiego rodzaju pomocy prawnej potrzebuję?”. Wielu prawników specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa, dlatego należy dobrze przemyśleć dyscyplinę prawa, w której potrzebna jest pomoc. Na przykład, możesz potrzebować prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, imigracyjnym, karnym czy w prawie podatkowym. Wiele kancelarii prawniczych nie określa konkretnej specjalizacji, ale warto znaleźć specjalistów w danej dziedzinie. W tym celu można szukać informacji na stronie kancelarii, sprawdzając opis zainteresowań czy zakresu prac konkretnego prawnika.

Poszukuj informacji

Istnieje kilka sposobów na znalezienie dobrego prawnika do swojej sprawy. Zacznij od wyszukania informacji, korzystając chociażby z wyszukiwarki internetowej czy z konkretnych stron zbierających informacje o kancelariach prawnych z całej Polski lub konkretnego regionu. Jeśli to możliwe, skorzystaj z rekomendacji od znajomych, krewnych lub twoich współpracowników. Dobrą kancelarię prawniczą powinien wyróżniać profesjonalny wizerunek. Strona internetowa i dobry, rzetelny blog ekspercki to materiały, na które warto zwrócić uwagę. Przeglądając stronę internetową, szukaj zdjęć prawników. Zdjęcia umieszczone na stronie powinny być eleganckie, budzić zaufanie i upewniać w przekonaniu, że adwokaci są specjalistami i będą dobrze przygotowani do prowadzenia Twojej sprawy.

Lokalizacja

Jednym z ważnych czynników rankingowych najlepszej kancelarii prawniczej do danej sprawy jest nie tylko renoma kancelarii i doświadczenie prawników, ale także lokalizacja kancelarii. Skup się na poszukiwaniu kancelarii adwokackiej, która jest w pobliżu twojego miejsca zamieszkania i miejsca rozprawy. Zdarza się, że prawnicy mają kilka rozpraw w ciągu dnia. Lokalizacja ma wtedy ogromne znaczenie w kontekście możliwości przemieszczania się i dotarcia na miejsce na czas. Co więcej, znalezienie dobrego prawnika w okolicy umożliwia bezpośredni kontakt z prawnikiem i łatwiejsze załatwianie spraw urzędowych czy przesyłanie dokumentów.

Określ budżet na reprezentację prawną

Aby wybrać prawnika z kancelarii, który będzie dla ciebie najlepszy, należy zapoznać się z oferowanymi przez prawników z kancelarii honorariami i różnymi usługami. Dzięki temu można dokonać porównania tego, co jest potrzebne, a co nie jest potrzebne. Sprawdzenie czy realizacja usługi mieści się w budżecie pozwoli zaoszczędzić sobie niemiłych rozczarowań. Stawki minimalne za czynności adwokackie reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, jednak kancelarie mogą naliczać swoje honoraria, często zależne od zakresu sprawy czy wartości jej przedmiotu. W przypadku obsługi dla firmy warto sprawdzić także sposób rozliczania się – czy będzie to rozliczenie godzinowe, mieszane, ryczałt czy success fee.

Oceń wiedzę z zakresu prawa

Po zlokalizowaniu adwokatów, którzy mogą się zająć konkretną sprawą, odwiedź biuro, w którym działa kancelaria prawna. Na pierwszym spotkaniu zapytaj o szczegóły reprezentacji, dowiedz się między innymi, czy ewentualna reprezentacja i kontakt jest możliwy przez e-mail lub numer telefonu czy za każdym razem musisz się stawiać w określonym miejscu. Porozmawiaj też o możliwych rozwiązaniach i sposobach, jakie adwokat może zaproponować. Podczas rozmowy na spotkaniu łatwo zorientujesz się, czy jest to dobry adwokat do prowadzenia Twojej sprawy.

Sprawdź, jak dobrze kancelaria pracuje z ludźmi z zagranicy

Chociaż nie jest to punkt obowiązkowy, to w przypadku wielu spraw może okazać się najważniejszy lub chociażby kluczowy do dokończenia sprawy pomyślnie. Prawnicy płynnie posługujący się językami obcymi pomogą doprowadzić do końca wiele trudnych spraw, których rozwiązanie może wymagać konieczności posługiwania się np. językiem angielskim, niemieckim czy francuskim. Możliwość przeglądania zagranicznych dokumentacji, znajomość prawa międzynarodowego i biegłość językowa to atuty, które charakteryzują najlepszych w swojej dziedzinie.

Uważaj na oszustów

Szukając informacji w internecie uważaj na firmy, które wymagają od ciebie już przy pierwszym kontakcie zbyt wielu poufnych informacji. Szukając porady prawnej w Internecie, uważaj na oszustów, których nie brakuje. Oszuści podszywając się pod dobre kancelarie prawnicze, próbują wykorzystać twoje trudności i nerwowe zachowanie. Jeśli spotkasz się z propozycją typu: “Po prostu prześlij swoje dane, a znajdziemy dla ciebie najlepszą opcję!” – zachowaj ostrożność. Przesyłanie poufnych danych osobistych i zawodowych (tak zwane dane wrażliwe, dane poufne) narażasz się na kradzież tożsamości.