Na ulice Szczecina wyjechały autobusy z dachem pokrytym panelami fotowoltaicznymi

Na ulice Szczecina wyjechały autobusy z dachem pokrytym panelami fotowoltaicznymi

W ostatnim czasie komunikacja miejska w Szczecinie wzbogaciła się o sześć autobusów elektrycznych Solaris, których dachy wyposażone są w panele fotowoltaiczne. Autobusy zaparkowały w zajezdni przy ul. Sebastiana Klonowica w Szczecinie, skąd już od kilku dni wyjeżdżają, żeby kursować po miejskich ulicach.

Autobusy elektryczne Solaris mają 12 metrów długości i są w stanie pomieścić 75 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Maszyny napędzane są bateriami Solaris High Power, dzięki którym autobus jest w stanie przejechać dystans co najmniej 90 km na jednym ładowaniu. Łączna pojemność baterii jednego Solarisa wynosi 120 kWh i można ładować je przy pomocy pantografa albo złącza plug-in. Co więcej, baterie będą też ładowane dodatkowo zarówno podczas hamowania, jak i jazdy z górki.

Więcej o Solarisach w Polsce piszemy na https://twojalodz.pl.

Nowe zabezpieczenia i elementy wyposażenia

W nowych Solarisach postawiono również na znakomite rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Jednym z nich jest proszkowy system samogaszący, który uruchamia się automatycznie. Natomiast drugi to urządzenie alkolok, które będzie sprawdzać trzeźwość kierowcy przy każdym odpalaniu silnika. Ponadto, w autobusach zainstalowano też monitoring wizyjny, ładowarki USB, system informacyjny i oświetlenie LED.

Co więcej, niskoemisyjne Solarisy mają na swoich dachach panele fotowoltaiczne, które mają służyć jako dodatkowe źródło energii dla różnych komponentów pojazdu.

Zakup sześciu nowych autobusów marki Solaris to wydatek rzędu 16,6 mln zł, z których 6 mln uzyskano dzięki Programowi Gepard. Warto dorzucić, że Szczecin już wcześniej zakupił osiem Solarisów o długości 18 metrów, które wyjechały na ulice miasta jesienią zeszłego roku. W tym przypadku kwota za nabycie autobusów wyniosła ponad 32 mln zł, z czego ponad 20 mln zł uzyskano z dofinansowania unijnego.