Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Faktem jest, że na wszystkie osoby, które odwiedzają Szczecin, czekają niezliczone wrażenia dostarczane przez znakomitą rozrywkę i wiele zabytkowych budowli. Z tego względu – wraz z atrakcjami, jakie oferuje Bałtyk – Szczecin jest jednym z najlepszych miast na wakacyjny urlop albo weekendową wycieczkę w kraju. A w kwestii zabytków warto skierować się w stronę Zamku Książąt Pomorskich – najbardziej obleganej atrakcji turystycznej w całym mieście.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie znajduje się na wzgórzu, dzięki czemu budowla widoczna jest z dużego dystansu. Do pierwszej połowy XIV wieku na tym niedużym pagórku wznosił się drewniany dwór, który dopiero w 1346 roku zamienił się w obiekt z kamienia.

Zamek Książąt Pomorskich rezultatem złamanej obietnicy

Wszystko za sprawą Branima III, który zlecił wybudowanie zamczyska, ignorując obietnicę, jaką wcześniej złożył swojemu dziadkowi – Branimowi I. Obietnica mówiła, że Branim III nigdy nie wybuduje na wzgórzu żadnej rezydencji. Dlatego w trakcie budowy obiektu wielu mieszkańców sabotowało cały projekt. Jednak w ostateczności udało się dojść do porozumienia.

Zamek Książąt Pomorskich odznacza się bardzo bogatą historią, która obfituje w wiele interesujących wydarzeń. Pod koniec XV wieku zamek był domem weselnym dla Bogusława X i Anny Jagiellonki. Natomiast po śmierci ostatniego członka rodu Gryfitów budowla trafiła w ręce Szwedów. Ówczesny król Szwecji, Karol XI, dołączył do herbu miasta złotą koronę, która miała być symbolem heroicznych walk mieszkańców Szczecina z Brandenburgią.

Wkrótce planowana jest budowa na terenie zamku, która powiększy obiekt o dodatkowe skrzydło; przeczytasz o tym na https://darlowo24.pl.

Ogromne zniszczenia zamku podczas II wojny światowej

Warto też wspomnieć, że w XVIII wieku lokatorami zamku byli król Polski Stanisław i Katarzyna Leszczyńska. Natomiast w późniejszym czasie, gdy Szczecin został przejęty przez Prusy, zamek stał się ostoją dla gen. von Anhalta-Zerbsta – ojca carycy Katarzyny i dowódcy garnizonu szczecińskiego. W tym okresie w zamku znajdowały się głównie urzędy – aż do II wojny światowej.

W trakcie II wojny światowej Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie doświadczył wielu zniszczeń, które sprawiły, że jego odbudowa trwała ponad dwie dekady! Obecnie w zamku mieści się atrakcyjne muzeum, a sam budynek jest doskonałym punktem widokowym na panoramę miasta i całej okolicy. I nie możemy też zapomnieć o wspaniałych koncertach i występach na żywo, które przyciągają do siebie tłumy pasjonatów sztuki.