Rozkłady jazdy w Szczecinie: Tysiące kursów autobusów i tramwajów odwołane

Rozkłady jazdy w Szczecinie: Tysiące kursów autobusów i tramwajów odwołane

W Szczecinie coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie planowane kursy autobusów oraz tramwajów nie są realizowane, głównie z powodu niedoboru personelu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 2023, liczba odwołanych kursów sięgnęła prawie 17 tysięcy. Nie widać żadnej poprawy w tej kwestii, a wręcz przeciwnie – miasto rozważa dalsze ograniczenie dostępnych połączeń, co teoretycznie pozwoliłoby na stworzenie bardziej realistycznego rozkładu jazdy.

Problem z niewystarczającą ilością pracowników komunikacji miejskiej wpływa na jakość usług transportowych w Szczecinie. Jest to dość ironiczne, biorąc pod uwagę fakt, że miasto inwestuje znaczne środki finansowe w rozbudowę i modernizację infrastruktury tramwajowej. Niestety, pomimo remontu istniejącej sieci tramwajowej i budowy nowych odcinków torowiska, regularne odwoływanie kursów utrudnia korzystanie z komunikacji miejskiej.

Sytuacja stała się szczególnie skomplikowana 31 lipca, kiedy wprowadzono kolejne zmiany w rozkładach jazdy, wynikające m.in. z likwidacji pętli na Krzekowie. Tego dnia nie zrealizowano aż 229 kursów tramwajowych, co równało się brakowi całkowitego ruchu na linii nr 1 oraz brakowi połowy kursów na linii nr 2.

Według Kacpra Reszczyńskiego, specjalisty z Zespołu ds. Mediów, Skarg i Wniosków w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, głównymi przyczynami tych problemów były absencje motorniczych oraz awarie pojazdów. Informował również, że tego dnia nie wyjechało na trasę 19 brygad tramwajowych – głównie z powodu braku motorniczych.