Zagrożenie sinicowe na Jeziorze Miedwie

Zagrożenie sinicowe na Jeziorze Miedwie

Jezioro Miedwie, znane jako piąte pod względem wielkości jezioro w naszym kraju, ma 16,6 km długości, przekracza 3 km szerokości i osiąga głębokość aż 43 metrów. Sinice, które były obserwowane na jeziorze w przeszłości, powróciły ponownie. Wójt gminy Kobylanka, zaniepokojony tym zjawiskiem, postanowił nałożyć zakaz kąpieli na kąpielisko przy Miedwiu w Zieleniewie.

Sinice są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Kontakt skóry z nimi może wywołać podrażnienia, wysypki i reakcje alergiczne. W przypadku spożycia wody z sinicami istnieje ryzyko zatrucia, wymiotów, problemów żołądkowych, bólów głowy i nawet uszkodzeń wątroby. Nawet oddychanie powietrzem w miejscach, gdzie doszło do intensywnego rozwoju sinic, może być niebezpieczne ze względu na toksyny produkowane przez te organizmy.

Niemniej jednak, większym problemem niż zakaz kąpieli jest fakt, że aż 90% wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z jeziora Miedwie. ZWiK Szczecin (Zakład Wodociągów i Kanalizacji) twierdzi jednak, że mimo wystąpienia sinic w Jeziorze Miedwie, dostarczana do miasta woda jest całkowicie bezpieczna i czysta. Powód? Częste badania i skomplikowany proces uzdatniania wody.

ZWiK Szczecin wyjaśnia, że czerpań wody z Jeziora Miedwie znajduje się na zachodnim brzegu jeziora, a jej lokalizacja wynosi 225 metrów od linii brzegowej oraz 16-18 metrów poniżej powierzchni wody. Przy powierzchni jeziora wystąpiły sinice. Wstępne oczyszczanie wody odbywa się mechanicznie za pomocą specjalnych sit, a następnie trafia ona do stacji uzdatniania. Dodatkowo procedura obejmuje ciągłe monitorowanie jakości wody przez całą dobę – począwszy od momentu pobrania aż po każdy etap jej uzdatniania.