Wzrosty i spadki cen mieszkań w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku

Wzrosty i spadki cen mieszkań w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku

Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło różnorodne zmiany w cenach mieszkań na rynku wtórnym w Polsce. W większości dużych miast ceny poszły w górę, jednak Szczecin stanowi wyjątek – tutaj obserwujemy symboliczny spadek cen. Mimo to, nie wpływa on znacząco na decyzje zakupowe klientów. Dzięki ogólnemu ożywieniu rynku nieruchomości, obecna sytuacja jest pozytywnie oceniana. Duża zasługa w tym programu Bezpieczny kredyt 2%.

Eksperci z internetowej porównywarki Rankomat przygotowali szczegółową analizę zmian cen mieszkań na rynku wtórnym. W większości polskich miast wojewódzkich ceny urosły o kilka procent. Szczególnie duże wzrosty zanotowano w Sopocie oraz Szklarskiej Porębie.

Tylko trzy duże miasta: Białystok, Zielona Góra i Szczecin odnotowały spadek cen. W Szczecinie ceny mieszkań na rynku wtórnym, porównując drugi kwartał 2023 roku do drugiego kwartału 2022 roku, są niższe o zaledwie 0,16%. Przy średniej cenie metra kwadratowego wynoszącej około 8 tysięcy złotych, spadek ten wynosi jedynie około 13 złotych.

Według Katarzyny Kacprzyk z biura Świat Nieruchomości, najbardziej widoczny jest spadek cen mieszkań o dużych metrażach. To tam różnica cenowa na metrze kwadratowym sprzedaży jest najbardziej widoczna w porównaniu do poprzedniego roku. Zauważalny jest też spadek liczby inwestorów zainteresowanych przekształcaniem dużych nieruchomości w kilka mniejszych pod wynajem. Obecnie decydującym czynnikiem przy zakupie jest lokalizacja.

Agnieszka Zalewska, właścicielka biura Atelia, dodaje, że mimo inflacji i obniżonej wartości nabywczej złotówki, ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i u deweloperów nie zmieniły się znacznie w ostatnich 6 miesiącach.