Żagle 2023: Majestatyczne jednostki pływające przybywają do Szczecina

Żagle 2023: Majestatyczne jednostki pływające przybywają do Szczecina

Czas ucieka nieubłaganie, zbliżając nas do najbardziej oczekiwanego wydarzenia na świeżym powietrzu w Szczecinie. To właśnie tutaj, w dniach od 18 do 20 sierpnia, odbędzie się spektakularne wydarzenie – Żagle 2023. Wspaniałe jednostki pływające będą dumnie cumować przy nabrzeżach, podczas gdy oba brzegi Odry będą tętnić życiem dzięki mnogości atrakcji dla mieszkańców miasta i przybyłych turystów.

Podczas tego sierpniowego weekendu, Szczecin stanie się gospodarzem dla statków z różnych zakątków świata, takich jak Polska, Niemcy, Finlandia czy Holandia. Przystań miasta przyjmie zarówno jednostki szkoleniowe, historyczne okręty, statek wojskowy, ale także prywatne jachty, które będą cumowały w miejskim porcie. Wśród nich znajdzie się ORP Iskra – szkolna barkentyna Marynarki Wojennej, która ma na swoim koncie tytuł pierwszego okrętu pod polską banderą, który opłynął glob.

U podnóża Wałów Chrobrego zobaczymy Morgenster – holenderski żaglowiec ozdobiony białym galionem przedstawiającym syrenę trzymającą głowę galopującego konia. Na liście gości znajduje się również polska jednostka Baltic Beauty oraz historyczny niemiecki Ernestine, którego narodziny miały miejsce w roku 1899.

Jednak to nie koniec atrakcji. Nawigator XXI, który jest stałym elementem krajobrazu szczecińskiego nabrzeża, będzie obchodził swoje 25-lecie podczas Żagli 2023. Ten statek badawczo-szkoleniowy należący do Politechniki Morskiej Szczecin jest dobrze rozpoznawalny wśród mieszkańców i studentów tej uczelni. Służy jako platforma edukacyjna, na której młodzi studenci uczą się nawigacji, obsługi sprzętu i maszynowni oraz poznają tajniki życia na morzu – wszystko to czeka ich w przyszłości.