Zapotrzebowanie na nauczycieli w zachodniopomorskich szkołach

Zapotrzebowanie na nauczycieli w zachodniopomorskich szkołach

Sygnalizuje się brak powyżej 650 pedagogów w placówkach edukacyjnych województwa zachodniopomorskiego. Szczególnie poszukiwane są osoby specjalizujące się w nauczaniu języka angielskiego oraz pedagodzy wychowania przedszkolnego.

Mimo że do zakończenia wakacji pozostało nieco ponad dwa tygodnie, placówki edukacyjne już intensywnie przygotowują się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Kluczowym zadaniem, które staje przed dyrektorami szkół, jest dopełnienie składu personelu nauczycielskiego.

Anna Nieradka, reprezentująca Kuratorium Oświaty w Szczecinie, udziela informacji, że na chwilę obecną w bazie ofert pracy dla nauczycieli widnieje ponad 650 wolnych miejsc, zarówno na część etatu, jak i na pełen wymiar godzin. Największa liczba ofert dotyczy pedagogów wychowania przedszkolnego oraz psychologów, a następnie są to specjaliści od języka angielskiego, polskiego i matematyki.

Jednakże jeżeli skupić się tylko na nauczycielach przedmiotów, największe zapotrzebowanie dotyczy nauczycieli języka angielskiego o różnym wymiarze czasu pracy – od pełnego etatu do zaledwie czterech godzin tygodniowo. Obecnie region ten zmagający się z niedostatkiem kilkudziesięciu takich specjalistów. Brakuje również pedagogów fizyki, języka niemieckiego, informatyki oraz biologii. Łącznie poszukiwanych jest pedagogów około dwudziestu różnych przedmiotów.

Sytuacja ta jest analogiczna do tych zaobserwowanych w poprzednich latach. Zmienność zatrudnienia w szkołach trwa nawet do połowy września. W przypadku potrzeby zapełnienia tylko kilku godzin lekcyjnych, powszechną praktyką jest angażowanie nauczyciela z innej szkoły, co jest rutynowym postępowaniem stosowanym przez dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek.

Wbrew temu, pomimo występujących wolnych miejsc pracy w rejestrze kuratorium, odnotowano wzrost liczby zatrudnionych psychologów i pedagogów w całym województwie. Ta liczba wzrosła o ponad 1000 etatów.